Исхрана за посебни медицински состојби
Многумина од вас, свесни дека строгите диети не се многу здрави, сакаат да одржуваат некоја општа диета која ќе им помогне да ослабнат или да ја зачуваат линијата на своето тело.
дипломиран стручен лаборант по медицинска лабораториска дијагностика, специјализиран за санитарна хемија
Уште од античко време кората од портокал била вреднувана поради нејзините медицински својства и здравствени придобивки. Повеќето од нас едноставно јадат портокал и ја отфрлаат кората, но со тоа пропуштаат важни хранливи состојки кои ги содржи истата.
Сирупот од борови иглички е одличен за белите дробови, при проблеми со дишните патишта, воспаление на белите дробови или бронхит. Го подобрува имунитетот и штити од настинка и грип. Како да го подготвите? Прочитајте во текстот што следува ...
студент по медицина
Свежиот праз е одличен извор на манган, а добар на железо и на витамините Ц и Б6.
студент по медицина
Кога благото ќе стане вашиот најголем пријател, пријател без кого не можете да се замислете, чоколада, бомбони, торти и разни колачи се виновниците за вашата среќа. Станувате нервозни кога заборавиле да ви го подарат новото чоколадо ? Не се чувствувате сити се додека не се наградите со вашиот омилен колач? Она чувство кога сте подготвени да направите се само за да дофатите нешто слатко.. Познато, нели?

Најчитани статии - исхрана

Останати содржини