Диети и совети
Есента веќе пристигнува, па поради ова време е да го промениме и начинот на исхрана. Време е да се ориентираме кон здрава и густа супа, која ќе ни обезбеди многу витамини, минерали и енергија за есенските денови. Денес имаме рецепт за супа која е лесна за приготовка, но и многу ефикасна и здрава, а се базира на плодот и листовите од карфиолот кој има веќе докажано дејство за здравјето.
Дали за детето е поздраво да пие млеко или јогурт? Што е подобро за појадок, а што за вечера? Што содржи млекото, а што јогуртот?
дипломиран стручен лаборант по медицинска лабораториска дијагностика, специјализиран за санитарна хемија
Kако што рекол Хипократ: „Нека храната твоја биде лек и нека твојот лек биде храна“ - денеска ви презентираме неколку рецепти кои можат да му помогнат на вашиот организам да остане здрав и витален.
Денес медиумите се преполни со реклами за производи кои ќе го направат вашето тело совршено за само неколку дена. Сите тие производи привлекуваат внимание, но само некои од нив навистина даваат резултати. Како и да е во процесот на губење на килограми мора да внимавате да не го нарушите вашето здравје. Постојат правила кои мора да ги знаете пред да започнете со практикување на диета.
Досега многу зборувавме за тоа што е здраво, а што не. Како треба да изгледа еден здрав појадок, ручек или вечера. Денес ви прикажуваме интересни видеа за тоа како да зготвите здрав појадок. Почнуваме со три едноставни рецепти за појадок кој ќе согорува масти.

Најчитани статии - исхрана

Останати содржини