Резултати од анализа на крв

дијагностицирање, лабораториски анализи, инвазивни испитувања и др.

Мислења: 2
Зачленет: 14 Дек 2011, 14:33
Мислење: 14 Дек 2011, 15:29
Летово сестрами имаше постојано модринки по телото кои сами и излегуваа без никаква причина , направивме крвна слика ништо не најдоа по 3 месеци не престануваа модринките и направивме нова, таа беше полоша ( сликата што следи е од таа анализа).
Слика

И дадоа да пие цел месец витамин ц и Реферум таблети за џвакање. И требаше да се направат нови резултати ги направивме и тие се уште полоши . Докторката ова не го сфаќа како сериозно, се чудев на нејзината кажана глупост апратите да не не биле во ред, сега по наша иницијатави земавме орални инекции тотхема. Ме интересира вашето мислење за резултатите.
(слика од последната анализа пред некој ден )
Слика
Кориснички аватар
Мислења: 127
Зачленет: 28 Авг 2011, 15:40
Мислење: 15 Дек 2011, 02:34
Од направените анализи се доаѓа до следниов заклучок:

1. Модринките (локалните крварења) не се поради тромбоцитопенија. Тромбоцитите (PLT) се нормални и ова е охрабрувачки податок.

2. Намалените вредности на MCV и MCH (ова се мерки за волуменот и масата на еритроцитите), како и на хемоглобинот (HGB) и хематокритот (HCT) укажуваат на хипохромна анемија, која најчесто е феродефицитарна (поради намалено железо во крвта). Ме чуди сепак што не сте испитале серумско железо во тестовиве... Позитивно е што бројот на еритроцитите - црвените крвни клетки (RBC) е нормален.

Мое мислење е дека анемијата е само резултат на крварењата (модриците). Дали можеби тие се резултат на некои повреди? Или се појавија сами од себе? И дали се случува сестра ви да има обилно менструално крварење (ова е честа причина за анемија кај жени)? Колку години има вашата сестра? Дали се уште има модринки по телото или некои други симптоми?

Инаку, терапијата со препарати на железо (како реферум и тотхема) е исправна доколку лабораториски докажете и пад на серумско железо и феритин. Како и да е, ве советувам да не земате терапија со железни препарати на своја рака... Сето тоа нека биде под контрола на лекар бидејќи може и да го презаситите организмот со железо...

Мислења: 2
Зачленет: 14 Дек 2011, 14:33
Мислење: 15 Дек 2011, 03:56
Сестра ми има 18 години, модринките и се појавуваат сами од себе дури интересно е тоа што додека цел месец ги пиеше реферум модринките се повлекоа и веќе не и излегуваа, а откако ја допи терапијата при што ги прекина петок во понеделник за да прави нова крвна слика и во неделата веќе имаше повторно модринки.

Периодот кога имаше многу модринки почнаа да и излегуваат дури и на стапалата што дополнително многу ме загрижи... за други симптоми многу побрзо се уморува од порано и повеќе спие, неможе да се концетрира...

Се консултиравме со матичната лекарка и таа дозволи да пие тотхема, само ме загрижува тоа што овој месец постојано здрво се хранеше секојдневно јадеше аронија, цвекло , спанаќ и се што е потребно и резултатите излегоа понамалени.

Ќе зборам да се испита и серумско железо, па да видиме. Благодарам за одговорот ме интересира само дали состојбата е многу загрижувачка и дали би се решило сето ова со реферум и слично и со здрава исхрана и колку би можело ова да оди во лоша насока доколку и понатаму не се подобруваат резултатите.

Мислења: 1
Зачленет: 15 Дек 2011, 11:47
Мислење: 15 Дек 2011, 11:55
Draga Biljana, vo vrska so sestra ti i nejzinite modrinki po teloto, najubavo e da pobarate od maticnata d-rka da ve upati i do Institut za transfuziona medicina(vo drzavna bolnica) da ja pregleda i specijalist transfuziolog i da napravite i skrining testovi na hemostaza i drugi prosireni testovi po potreba. Zatoa sto kolku sto vidov na prilozenite krvni sliki, brojot na trombocitite bese normalen, no treba da se ispita i nivnata funkcija, a toa moze da se napravi na transfuziologija. Znaci napravete go i toa, pa pisete gi i tie rezultati. pozdrav

Мислења: 13
Зачленет: 03 Јан 2012, 13:11
Мислење: 06 Јан 2012, 19:49
Резултатите од анализата на урина;

- боја жолта, а референтна е светло жолта
- кетони +, а референтно е 0 - ова може се должи на тоа што бев гладна бидејќи истоврмено проверував и липиден статус на крв
- епителни клетки ++, а референтно е еден +
- кристали 0, а референтно е +
- забелешка; слуз +

На што може да се должи ова и дали треба да се обраќам некаде и каде/ фала однапред. Извинете што сум надвор од темата. Отворив посебна тема за анализи на урина и таму го напишав истото пред некој ден.

Мислења: 123
Зачленет: 09 Сеп 2011, 12:59
Мислење: 06 Јан 2012, 20:28
GPCR напишал:Резултатите од анализата на урина;

- боја жолта, а референтна е светло жолта
- кетони +, а референтно е 0 - ова може се должи на тоа што бев гладна бидејќи истоврмено проверував и липиден статус на крв
- епителни клетки ++, а референтно е еден +
- кристали 0, а референтно е +
- забелешка; слуз +

На што може да се должи ова и дали треба да се обраќам некаде и каде/ фала однапред. Извинете што сум надвор од темата. Отворив посебна тема за анализи на урина и таму го напишав истото пред некој ден.


Во испитувањето недостасуваат резултати за pH и присуство на еритроцити, леукоцити и бактерија, што имаат најголемо дијагностичко значење за уринарните инфекции. Слузта може да е резултат на присуство на бактерија. Присуството на епителни клетки може да се должи на камчиња во уринарниот тракт, но исто така и поради неправилно собрана урина (контаминирана со делови од кожата). Кетоните веројатно се должат на гладувањето. Овие параметри се оскудни за да можат да упатат на некаква дијагноза. Секако тука треба да се земе во предвид и клиничката слика и симптомите (ако ги имате).
Филип Конески,
Д-р по стоматологија

Мислења: 13
Зачленет: 03 Јан 2012, 13:11
Мислење: 30 Јан 2012, 10:07
Филип Конески напишал:
GPCR напишал:Резултатите од анализата на урина;

- боја жолта, а референтна е светло жолта
- кетони +, а референтно е 0 - ова може се должи на тоа што бев гладна бидејќи истоврмено проверував и липиден статус на крв
- епителни клетки ++, а референтно е еден +
- кристали 0, а референтно е +
- забелешка; слуз +

На што може да се должи ова и дали треба да се обраќам некаде и каде/ фала однапред. Извинете што сум надвор од темата. Отворив посебна тема за анализи на урина и таму го напишав истото пред некој ден.


Во испитувањето недостасуваат резултати за pH и присуство на еритроцити, леукоцити и бактерија, што имаат најголемо дијагностичко значење за уринарните инфекции. Слузта може да е резултат на присуство на бактерија. Присуството на епителни клетки може да се должи на камчиња во уринарниот тракт, но исто така и поради неправилно собрана урина (контаминирана со делови од кожата). Кетоните веројатно се должат на гладувањето. Овие параметри се оскудни за да можат да упатат на некаква дијагноза. Секако тука треба да се земе во предвид и клиничката слика и симптомите (ако ги имате).

Сите други параметри се во ред.

Мислења: 1
Зачленет: 11 Апр 2012, 21:09
Мислење: 11 Апр 2012, 21:12
Со направената анализа на крвта ми забележаа зголемено ниво на билирубин во крвта т.е нивото кое ми беше е 20 , а дозволеното ниво е од 3,4 до 12, па ме интересира кои се причините за зголеменото ниво, иако не чуствувам некои болки, само малаксаност и поспаност. И што би требало да превземам за намалување на нивото?

Мислења: 3
Зачленет: 07 Авг 2012, 14:51
Мислење: 07 Авг 2012, 15:22
Zdravo
Vo moite rezultati od krvta reuma faktorot mi e pozitiven i AST mi e 400 me interesira dali e nesto seriozno

Мислења: 1
Зачленет: 16 Ное 2012, 14:55
Мислење: 16 Ное 2012, 15:03
zdr\vo sakM da prasam dali nekoj znae za da imas talasemija major kolku otprilika se dvizi hemoglobinot?
Next


Врати се на Тестови и испитувања

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин