Вагинален исцедок (темен, зголемен и др.)

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 5
Зачленет: 05 Мар 2013, 13:56
Мислење: 05 Мар 2013, 14:10
dr.naumovski напишал:Според инфомациите што ги дадовте, жолтиот исцедок е знак за некоја инфекција.Вообичаено жолтеникавиот исцедок заедно со неријатната миризба оди во прилог на инфекција со Trychomonas vaginalis.Тоа е микроорганизам кој предизвикува воспаление на половите органи и заболувањето се вика трихомонијаза.Но сепак во прилог би можеле да дојдат други бактериски причинители.Затоа најдобро ќе биде да направите микробиолошки испитувања, односно неопходен е прво гинеколошки преглед а потоа и да се земат брисеви кои микробиолошки ќе се испитаат.Инаку лекот за Трихомонијазата е Метронидазолот или повеќе познат како Флажил.Вообичаено треба да се лекуваат двајцат партнери истовремено.Сепак ви препорачувам да се обидете да со гинеколошки преглед да се осигурате за каков вид на инфекција станува збор па дури потоа да земате лекови.

Мислења: 5
Зачленет: 05 Мар 2013, 13:56
Мислење: 05 Мар 2013, 14:11
koristev flazil vaginalni i tableti koristevme i jjas i soprugot citlusot trebase da mi dojde na 1vi no eve seuste nema dali e mozno od terapijata da mi kasni??

Мислења: 5
Зачленет: 05 Мар 2013, 13:56
Мислење: 05 Мар 2013, 14:13
irena dimovski напишал:koristev flazil vaginalni i tableti koristevme i jjas i soprugot citlusot trebase da mi dojde na 1vi no eve seuste nema dali e mozno od terapijata da mi kasni??

a imam redovna menstuacija na 27-28 dena nz zosto seuste mi kasni pred da pocnav da gi koristam napraviv test za bremenost bese negativen,nz so e problemov?ve molam za odgovor?

Мислења: 68
Зачленет: 16 Јан 2012, 00:27
Мислење: 06 Мар 2013, 02:23
Dobro e sto ste go koristele flazilot, se nadevam deka ima efekt i deka gi nemate prethodno spomenatite problemi, no flazilot nema efekti vrz menstrualniot ciklus i nema tendencija da go narusi, toa e antibiotik koj dleuva samo na bakteriite i na parazitite.Nema nikakva povrzanost pomegu lekot i problemot koj go spomenuvate.Najverojatno se raboti za spontana fizioloska varijacija na nivoto na hormonite koe moze da dovede do docnenje na menstrualniot ciklus ili pak ne smee da se zaboravi deka vo predvid doagja i bremenost koja moze da ja potvrdite ili otfrlite dokolku napravite nov test za bremenost bidejkitestovite ne se sekogas pozitivni vo tekot na prvata nedela od oploduvanjeto.

Мислења: 5
Зачленет: 05 Мар 2013, 13:56
Мислење: 06 Мар 2013, 20:12
jas napraviv test za bremenost ispadna pozitiven :) e sega me plasi terapijata sto ja primav da ne ima nekoe negativno vlijanie ili pak moze da se pijat i vo bremenosta?vi blagodaram odnapred!
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 07 Мар 2013, 19:15
irena dimovski напишал:jas napraviv test za bremenost ispadna pozitiven :) e sega me plasi terapijata sto ja primav da ne ima nekoe negativno vlijanie ili pak moze da se pijat i vo bremenosta?vi blagodaram odnapred!


Здраво ,
терапијата што ја пиеш е на база на Метронидазол кој се препорачува во тек на бременоста , и нема штетно влијание врз плодот , но попорепорачливо е да земаш орални таблети отколку вагиналети , и се препорачува сексуална апстиненција , и третманот да се користи и кај вас и кај вашиот партнер се додека симптомите целосно не се повлечат и кога ке имате негативен наод на трихомоас од вагинален брис , во спротивно можно е да настане реинфекција , која реинфекција или пак недоволно долго третирана инфекција може да резултира со ненавремено породување , прематурно родено , особено плодот може да има мала телесна тежина помала и од 2 кг при раѓањето и појава на вродени малформации , а воедно и има ризик и кон вас за стекнување на секундарни инфекции особено е потенцирано зголемен ризик за инфекција од ХИВ доколку сте експонирани на неа. Слободно употребувајтеја терапијата , разумно и доволно долго.
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски

Мислења: 3
Зачленет: 28 Дек 2012, 02:11
Мислење: 29 Мар 2013, 13:07
Imam prasanje do doktorot,.Na pap testot se pokaza deka imam bakterija Trihomonijaza i doktorot mi prepisa flazil 400mg tableti 2/1 i vaginaleti flazil,..a mene nikako ne mi pominuva,..znaci i prethodno gi piev i nisto,.stomakot i e naduen i osekam golema bolka duri i vo polovinata,..posle terapijata prviot pat so flazil zedov i lactogin tableti i vaginaletki linex lady ama toa bese samo malo podobruvanje i povtorno istoto,.znaci se znae za koja bakterija se raboti samo mene lekarstvata ne mi pomagaat,.pred flazilot koristev baktrim i nepopenotran forte ama povtorno nisto,..isto od tabletite flazil cuvstvuvam macnini i glavobolki, osetot za miris mi e namalen i cuvstvo na olovo vo ustata,.dali ima nekoj efikasen lek sto ke mi pomogne?
Vi blagodaram mnogu

Мислења: 1
Зачленет: 11 Апр 2013, 13:52
Мислење: 11 Апр 2013, 14:08
veke dva dena imam temen iscedok. posleden pat koga bev na pregled na ginekolog mi rekoa deka ima cisti vo jajnicite i poradi toa menstrualniot ciklus mi e neredoven , obicno mi kasni do 10 dena . posleden pat imav menstruacija vo februari na 26 , vo mart ne dobiv a veke dve nedeli cuvstvuvam bolki vo stomakot i polovinata kako da dobijam menstruacija no uste nemam dobieno , imam samo temen iscedok koj ne mi tece tuka samo koga se brisam i malku imam na uloskite . denovive treba da zaminam vo stranstvo i sum vozbudena i pod stres , isto pijam i domasen lek koj mi go prepoacaa za jajnicnite ciste (ren i belo vino) . ne znam dali ovoj iscedok e mozno da go imam poradi pukanje na cistite no navistina me plasi i me pravi ponapnata i pocnav da cuvstvuvam bolka vo levata strana vo polovinata . ve molam odgovorete me

Мислења: 3
Зачленет: 28 Дек 2012, 02:11
Мислење: 07 Мај 2013, 21:52
milena77 напишал:Imam prasanje do doktorot,.Na pap testot se pokaza deka imam bakterija Trihomonijaza i doktorot mi prepisa flazil 400mg tableti 2/1 i vaginaleti flazil,..a mene nikako ne mi pominuva,..znaci i prethodno gi piev i nisto,.stomakot i e naduen i osekam golema bolka duri i vo polovinata,..posle terapijata prviot pat so flazil zedov i lactogin tableti i vaginaletki linex lady ama toa bese samo malo podobruvanje i povtorno istoto,.znaci se znae za koja bakterija se raboti samo mene lekarstvata ne mi pomagaat,.pred flazilot koristev baktrim i nepopenotran forte ama povtorno nisto,..isto od tabletite flazil cuvstvuvam macnini i glavobolki, osetot za miris mi e namalen i cuvstvo na olovo vo ustata,.dali ima nekoj efikasen lek sto ke mi pomogne?
Vi blagodaram mnogu

Ke mi odgovori nekoj???????

Мислења: 2
Зачленет: 08 Мај 2013, 09:50
Мислење: 08 Мај 2013, 10:12
Бел исцедок некогаш потечен, преминува во многу густ, на крај се појавуваат парченца. Плус чешање, ми рекоја дека се работи за кандида, од кансен вагиналетите ми поминува, но по неколку дена се појавува пак, пробав и со вагиналети на база на кантарион чешањето се смири, белиот исцедок(парченца) се намалија, но не целосно...Потоа добив менструација, поминаа два дена откако ми заврши и еве пак почнува чешањето и бел исцедок прво тече, па погуст и сега очекувам парченца...Постојано се случува и не знам веќе што да направам. Да напоменам дека имунитетот ми е намален тоа знам сигурно и пијам витамини. Сакам да прашам дали се работи за кандида или треба да бидам многу позагрижена?
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 2 гости