Вагинален исцедок (темен, зголемен и др.)

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 5
Зачленет: 15 Окт 2011, 12:28
Мислење: 15 Дек 2011, 21:25
Jas mojot "iscedok" go resiv so vaginaleti GINEKS FORTE 190 denari 14 vaginaleti , cudo se vaginaletite znaci ni kandida ni neprijaten miris ni iscedok nisto. Pa bi sakala da prasam dali moze i bez pricina povremeno (da receme 1 nedelno) da koristam po edna, tie se na rast. baza se nadevam nema sideeffects, kako kanestenot i slicni antibiotici? pozdrav

Мислења: 7
Зачленет: 18 Дек 2011, 22:03
Мислење: 18 Дек 2011, 22:14
Се вклучувам во темава затоа што ми треба и мене мал совет, а видов дека гинеколог има одговорено пред 15минути, па се надевам ќе ми одговори и мене.
Во последниве 2 недели приметувам зголемен вагинален исцедок, кој нема никаков мирис, а има нормална бела-бледо жолта боја. Проблемот е тоа што ова прв пат ми се случува, а сексуално активна сум околу 2 месеци и не знам дали треба да посетам гинеколог, затоа што мислам дека сеуште е рано.
Ме интересира дали е ова симптом на некоја инфекција или не?
Кориснички аватар
Мислења: 127
Зачленет: 28 Авг 2011, 15:40
Мислење: 20 Дек 2011, 20:32
Од тоа што го прочитав како состав на вагиналетите - нема штета од нивното користење... Посебно што тие растителни екстракти имаат антисептичко дејство... Единствено дојдов до податок дека не треба да се користат за време на бременост и доење поради утеротоничното дејство...
Кориснички аватар
Мислења: 127
Зачленет: 28 Авг 2011, 15:40
Мислење: 20 Дек 2011, 20:50
Фиби напишал:Се вклучувам во темава затоа што ми треба и мене мал совет, а видов дека гинеколог има одговорено пред 15минути, па се надевам ќе ми одговори и мене.
Во последниве 2 недели приметувам зголемен вагинален исцедок, кој нема никаков мирис, а има нормална бела-бледо жолта боја. Проблемот е тоа што ова прв пат ми се случува, а сексуално активна сум околу 2 месеци и не знам дали треба да посетам гинеколог, затоа што мислам дека сеуште е рано.
Ме интересира дали е ова симптом на некоја инфекција или не?

Исцедокот со бела-бледожолта боја е суспектен за габична инфекција на вагината - Кандидијаза (предизвикана од габата Кандида Албиканс). Тоа е доста честа инфекција која настанува при состојби на пореметувања на вагиналната pH и пореметување на нормалната вагинална бактериска микрофлора.

Како и да е - препорачувам твоја посета на гинеколог и следење на неговите совети во однос на терапијата (веројатно Канестен+Дифлазон како што беше подолу наведено).

Мислам дека колегата што работи во ГАК ќе се сложи со моето мислење тука (секако можеби и ќе додаде нешто). Поздрав

Мислења: 1
Зачленет: 22 Јан 2012, 18:04
Мислење: 22 Јан 2012, 18:09
Imam problem so pojava na mnogu obilen vaginalen sekret koj mi preci.
Redovno odam na ginekoloshki pregledi i dosega sum nemala prisustvo na nikakva infekcija osven kandida ednas i toa poradi oslaben imunitet,sekretot nema miris ni boja i ginekologot mi vika deka nemam nikakov problem no sakam da znam dali moze nekako da se sredi toj sekret i kako?

Мислења: 2
Зачленет: 05 Дек 2012, 16:16
Мислење: 05 Дек 2012, 16:24
caoo imam eden prroblem i me mnogu zagrizuva iscedok zoltesta boja i ima neprijaten miris ne e kako obicno nelo pranje ova mirisa grozno veke dva meseci ne znam sto da pravam do sega nikogas ne sum imala takvo nesto nisto ne me boli ni pece ve molam za nekoj sovet :!: :(

Мислења: 68
Зачленет: 16 Јан 2012, 00:27
Мислење: 05 Дек 2012, 23:06
Според инфомациите што ги дадовте, жолтиот исцедок е знак за некоја инфекција.Вообичаено жолтеникавиот исцедок заедно со неријатната миризба оди во прилог на инфекција со Trychomonas vaginalis.Тоа е микроорганизам кој предизвикува воспаление на половите органи и заболувањето се вика трихомонијаза.Но сепак во прилог би можеле да дојдат други бактериски причинители.Затоа најдобро ќе биде да направите микробиолошки испитувања, односно неопходен е прво гинеколошки преглед а потоа и да се земат брисеви кои микробиолошки ќе се испитаат.Инаку лекот за Трихомонијазата е Метронидазолот или повеќе познат како Флажил.Вообичаено треба да се лекуваат двајцат партнери истовремено.Сепак ви препорачувам да се обидете да со гинеколошки преглед да се осигурате за каков вид на инфекција станува збор па дури потоа да земате лекови.

Мислења: 4
Зачленет: 20 Дек 2012, 20:39
Мислење: 20 Дек 2012, 20:42
Zdarvo,se vklu4uvam vo temava kako i site sto imaat probelm pa sakam da slusham i v=mislenej od doktor
Zna4i imam veke 5-6 dena vaginalen iscedok kafena boja,nema miris,nema intenzitet i nemam bolki,mi se javi posle 10 ina dena od poslednata menstruacija i denes nemam voopsto takov isceodk tuku malce bubrezite mislam deka me bolat.....seksualno sum aktivna veke 11 meseci,imma 21 godina ali sto e najvazno sekogash so zashtita,za sto mozi da se raboti........ina4e dali e dobro pijam uvin caj?

Мислења: 96
Зачленет: 19 Јан 2012, 00:11
Мислење: 20 Дек 2012, 22:59
ili za bremenost ili za ovulacija moze da serabote

Мислења: 4
Зачленет: 20 Дек 2012, 20:39
Мислење: 20 Дек 2012, 23:53
sekogash nadvor de4koto svrshuva nemozi bremenost da e
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин