Вагинален исцедок (темен, зголемен и др.)

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 4
Зачленет: 20 Дек 2012, 20:39
Мислење: 21 Дек 2012, 19:08
sakam da ja prasham devilka...dali posle toa i dojde redovna menstruacija?

Мислења: 4
Зачленет: 20 Дек 2012, 20:39
Мислење: 23 Дек 2012, 13:28
devilka напишал:здраво, би сакала да прашам за еден мој проблем.... по 2 недели откако ми заврши менструацијата, имав сексуални односи, утредента приметив на тоалетната хартија темен исцедок, исто како последната ден од менструација, дури и во мокраќата имав како партали кафени, и еве тоа се повторува веќе 4 дена...не ме боли ништо ниту ме чеша, ниту пак имам некакви проблеми....ме интересира што би можело да е тоа? Ви благодарам, однапред
поздрав!

a dali posle toa ti dojde redovno ili ne?

Мислења: 3
Зачленет: 28 Дек 2012, 02:11
Мислење: 28 Дек 2012, 02:17
Imam prasanje do doktorot,.Prethodno imav trihomonijaza i mi pomina so nekoi tableti (za mene i partnerot)i neopenotran forte,..sega povtorno mi se pojavi toa i doktorkata mi dade Bactrim 400/80g 2 na 12h (za partnerot flazil 250g 2 vo 1 den) i neopenotran forte,.rabotata e sto voopsto nemam podobruvanje,..ke ve molam dali postoi nesto sto ke mi pomogne,.edna godina i 3meseci veke se macam so ova
odnapred blagodaram

Мислења: 7
Зачленет: 14 Сеп 2011, 00:07
Мислење: 08 Јан 2013, 18:46
manda555 напишал:sakam da ja prasham devilka...dali posle toa i dojde redovna menstruacija?da da, potoa mi dojde normalno, nikakvi posledici nemav...

Мислења: 1
Зачленет: 12 Јан 2013, 15:39
Мислење: 12 Јан 2013, 15:49
zdravo, navistina bi bila blagodarna dokolku nekoj moze da mi dade sovet vo vrska so mojov problem. Imam pojava na navistina zgolemen iscedok vo beluzlava boja. Bev na doktor kade sto bidejki ne sum imala odnosi dosega doktorkata ne me prati na ginekolog pa mi dade kanesten i linex lady. Odkoga gi kupiv linex lady vidov deka se koristat intravaginalno poradi toa sto farmacevt mi dade drugi kapsuli koi sto se zemaat preku usta, no iako pominaa skoro 3nedeli odkako gi koristam lekarstvata problemot ne izgleda kako da ke se resi. Dali imate nekakov sovet za mojot slucaj?
Fala vi odnapred

Мислења: 8
Зачленет: 24 Сеп 2012, 15:20
Мислење: 06 Фев 2013, 11:10
Zdravo,

poslednive nekoku meseci odredeni denovi mi se pojavuva kako prozirna tecnost, bukvalno kako voda (ne premnogu, otprilika kako belo pranje), no e sosema bez boja. vo septemvri pravev pap test, se bese vo red. Me interesira sto bi mozelo da bide i dali moze da e nesto seriozno.

Vi blagodaram

Мислења: 2
Зачленет: 02 Мар 2013, 03:37
Мислење: 02 Мар 2013, 03:53
Во ремедика бев на гениколошки преглед.му кажав на докторот дека имам постојано бел исцедок,и тој кажа дека најверојатно е кламидија,но подоцна на папа тестот немше ништо.но исцедокот се зголемува и почнува да има непријатен мирис.што да превземам?
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 02 Мар 2013, 12:05
Во ремедика бев на гениколошки преглед.му кажав на докторот дека имам постојано бел исцедок,и тој кажа дека најверојатно е кламидија,но подоцна на папа тестот немше ништо.но исцедокот се зголемува и почнува да има непријатен мирис.што да превземам?

Здраво ,
Дали имаш некои други симптоми , болка при сексуален акт , црвенило во гениталната регија/во вагиналниот канал , топчести/точкасти формации , дали практикуваш сигурен секс , дали воопшто сте сексуално активна особа , дали ги менувате вашите сексуални партнери? Исто така , каков е миризот на исцедокот , дали има мирис на риба ? Дали е направена микроскопска анализа на исцедокот , дали во него има зголемен број на Clue клетки? Која е pH вредноста на примерокот? Дали сте користеле антибиотска терапија во последно време ? Важно е да се увиди дали станува збор за сексуално пренослива болест или пак невенерична инфекциј ради дизбаланс на вагиналната флора по што натака ќе може да се води дијагнозата и да се ординира терапијата.
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски

Мислења: 2
Зачленет: 02 Мар 2013, 03:37
Мислење: 02 Мар 2013, 13:26
здраво.имам пеавено само папа тест никакви други испитувања.имам незаштитени сексуални односи но само со својот сопруг.и да може да се каже дека има мали точкасти формации во генителната регија и исцедокто понекогаш мириса непријатно но мислам дека нема мирис сличен на риба.немам никакво пецкање ни болки но ме загрижува тој исцедок бидејки понекогаш се зголемува и добива потемна боја.Ви благодарам.
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 02 Мар 2013, 13:48
здраво.имам пеавено само папа тест никакви други испитувања.имам незаштитени сексуални односи но само со својот сопруг.и да може да се каже дека има мали точкасти формации во генителната регија и исцедокто понекогаш мириса непријатно но мислам дека нема мирис сличен на риба.немам никакво пецкање ни болки но ме загрижува тој исцедок бидејки понекогаш се зголемува и добива потемна боја.Ви благодарам.

Мислам дека стануза збор за инфекција со Gardnella vaginalis , која е и нормален жител на вагиналната флора а се јавува кога доаѓа до дизбаланс на рамнотежата меѓу протективните лактобацили и инфективната гарднела , кое може да е предизвикано од користена антибиотска терапија која го намалува нивото на лактобацилите , или при чести туширања при кое што се препорачува користење на пробиотици со цел зголемување на нивото на протективната флора. Со цел за поточно да се утврди потребно е да направите подетални испитувања како што е мерење на pH вредноста која во овој случај треба да биде со вредност под 4 , наод на епителни променети Clue клетки во исцедокот во поголем процент , особено изразен мирис на исцедокот при сексуален акт кога доаѓа до негово мешање со спермата или при период на менстуација. Сепак најдобро е да се направи микробиолошко испитување на вагинален брис и на исцедокот затоа што сега може само да нагаѓаме без да се направат соодветни испитувања.
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 2 гости

cron