Дали сум бремена?

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 3
Зачленет: 03 Ное 2012, 15:05
Мислење: 23 Јан 2013, 12:46
POSTOJANO imam zastiten seks so kondom i deckoto ne svrsuva vo mene, NO sepak mi docni 3 dena. Se izbezumiv neznam sto da mislam, kondomite postojano gi proveruvam i sekogas bile ok. Strav mi e da ne sum ispustila nekoj kondom mislejki deka e dobar, a da bil puknat bidejki neznam kako izgleda kondomot da e puknat. Ve molam pomognete mi, imal li nekoj slucaj so puknat kondom? Da napomenam deka mesecov postojano bev na razlicni relacii i se tesam deka moze da mi docni od promena na klima. VE MOLAM ZA STO POBRZ ODGOVOR!!! ODNAPRED VI BLAGODARAM.

Мислења: 1
Зачленет: 24 Јан 2013, 16:23
Мислење: 24 Јан 2013, 16:29
Zdravo.Imav nezastiten odnos(otide malce vo mene) na 13 den od mesecniot ciklus,koj obicno mi trae 35 dena.Posle 5 dena od odnosot mi se pojavi bolka vo gradite koja veke trae 3 dena,a i imase mnoogu malce zolto-kremav iscedok so miris.A treba da mi dojde za 10tina dena.Dali ima nekoja moznos da sum bremena :/

Мислења: 5
Зачленет: 18 Апр 2013, 17:24
Мислење: 18 Апр 2013, 17:47
student. напишал:Здраво,

Имам 19 години. Во декември имав менструален циклус на 15ти и траеше до 21ви. На 24ти имав секс без заштита. Дечкото не сврши во мене, меѓутоа ја повторивме работата 3 пати. Бев малку испаничена па посетив гинеколог на 27ми. Гинекологот ми рече дека забележува фолекул од 11мм, дека шансите за забременување се многу мали, но за да бидам сигурна сама за себе да се напијам NORLEVO. Се напив таблета, 60 часа после ризичниот секс. Денес, после 7 дена, откако ја испив таблетата имам кафеав исцедок, измешан со светла крв, и не знам дали тоа е менструација или пак е дејство на таблетата.
Дали е нормално да добијам менструација олку рано, а ако не е менструација, дали е нормално да имам таков исцедок?


Здраво,

Што туку го видов твојот пост,па ме интересира како се справи со сето тоа? колкави биле шансите за бременост

Мислења: 1
Зачленет: 02 Јун 2013, 23:04
Мислење: 02 Јун 2013, 23:13
Здраво.Сакам да знам.дали после незаштитен однос,ако не ти сврши внатре има шанси за бременост,ако ден по тоа ти дојде менструација ?
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 04 Авг 2013, 02:50
Здраво.Сакам да знам.дали после незаштитен однос,ако не ти сврши внатре има шанси за бременост,ако ден по тоа ти дојде менструација ?

Здраво ,
Како прво немора да значи дека при незаштитен секс може да дојде до бременост , колку партнери не добиваат бременост дури и кога планираат (намерно без презерватив) со директно свршување внатре во партнерката неуспеваат да ја забременат , така да може но и немора да се забремени. Како второ штом свршил надвор , единствена прилина за бременост би била предсемената течност , но со оглед дека забременувањето од предсемена течност е многу ретко 1:1000 , повторно ризикот е мноооогу минимален.
Како трето , бидејќи си добила менструација денот потоа тоа ги побива претходните мислења , затоа што со менструацијата се одлуштува 2/3 од ендометриумот и во понатамошните 2-3-4 дена нема шанса да се имплантира зиготот , а и зиготот во таа фаза најверојатно ќе се исфрли со менструалната течност , но и доколку не се исфрли , поради неповолната средина , поради недостатокот на естрогените хормони кои доведуваат до идеална состојба за имплантација на оплодената јајце клетка , повторно нема шанса да се имплантира во ендометриумот па ризикот за бременост е помал од 0.1% , а напоменувам 0.1% затоа што сепак човечкиот организам е чудо , па немора секогаш да се одвива се по нормалните физиолошки закони.
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски

Мислења: 4
Зачленет: 11 Авг 2013, 12:41
Мислење: 11 Авг 2013, 14:16
Здраво,

Имам 24 години во брак сум скоро 2 години. Се обидувам да забременам но никако не можи. Ги имаме направено сите можни испитувања и се е во ред со двајцата. Пред 5 месеци бев стимуллирана со Кломифен и забременив но во 6-тата гестациска недела јас имав спонтан абортус. Потоа паузиравме 3 месеци и од тогаш повторно се обидуваме но пак не можи не знаеме во што е проблемот. Овој месец повторно бев стимулирана со Кломифен се беше во ред имаше 5 фоликули достигнаа соодветна големина потоа матичниот ми стави Прегнил и чекавме. Мене циклусот ми е 25 дена секогаш точен е. Требаше да добијам на 9 овој месец но не добив, и вчера имав како кафеаво појдов кај него и ми даде Ултрогестан вагинални (2 по1), и фолна к-на. Ми рече дека рано е да се потврди бременост но ендометриумот беше задебелен 11,3. Крварењето продолжи денес имам повторно крв но зголемена. Не знам што е. Му се јавив ми рече да го пијам Ултрогестанот и ако продолжи крварењето да одам утре кај него. ВЕ МОЛАМ кажете ми што е проблемот дали е ова нормално дали можеби сум бремена, или е можеби менструација??????
Од напред ви благодарам,
Пријатен ден.

Мислења: 96
Зачленет: 19 Јан 2012, 00:11
Мислење: 11 Авг 2013, 14:52
Zosto ne napraves test preku krv za bremenost togas Ke znaes na stosi.jassega zaradi spontanabortus ke pravam ispituvanjana transfuziologija nemoze da nema pricina za spontan abortus vo6nedela

Мислења: 4
Зачленет: 11 Авг 2013, 12:41
Мислење: 14 Авг 2013, 12:22
vela напишал:Zosto ne napraves test preku krv za bremenost togas Ke znaes na stosi.jassega zaradi spontanabortus ke pravam ispituvanjana transfuziologija nemoze da nema pricina za spontan abortus vo6nedelaKaj nas nemalo test za bremenost preku krv samo Skopje imalo segde se rasprasav . :oops:

Мислења: 2
Зачленет: 26 Авг 2013, 20:09
Мислење: 26 Авг 2013, 20:16
Zdravo. Pred 26 dena dobiv menstruacija, a imam redoven seks so mojot decko no eve edna nedela kakoko mi e poduvan somakot i me bolat jajnicite osekam zamor i glavata me boli ima li sansi da sum bremena. Vi blagodram odnapred za odgovorot.
Кориснички аватар
Мислења: 127
Зачленет: 28 Авг 2011, 15:40
Мислење: 26 Авг 2013, 20:53
Zdravo. Pred 26 dena dobiv menstruacija, a imam redoven seks so mojot decko no eve edna nedela kakoko mi e poduvan somakot i me bolat jajnicite osekam zamor i glavata me boli ima li sansi da sum bremena. Vi blagodram odnapred za odgovorot.

Kolku dena obicno ti trae ciklusot?
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин