Дали сум бремена?

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 68
Зачленет: 16 Јан 2012, 00:27
Мислење: 08 Апр 2014, 23:51
Во вашиов случај важно е единствено тоа кога ви била последната менструација, кој е датумот кога сте ја имале последната менструација, воопшто не е битно длаи сте направиле 2, 3 или повеќе тестови и не е важно кога сте ги направиле. Важно е само кога ви била последната менструација односно од кој датум немате добиено меструација. Доколку докторот го зема во предвид тој податок што вие го давате за последна менструација и доколку тој е точен а најверојатно докторот ве прашал за последната менструација и го има во предвид тоа, тогаш тој врз основа на тој датум го гледа развитокот на плодот и како напредува истиот, а не врз основа на тоа кога тестот станал позитивен, затоа што тестот не станува позитивен веднаш во моментот на забременувањето туку после неколку дена. Доколку е точен податокот за последната менструација тогаш докторот прави проценка на ехото дали и како плодот напредува.

Мислења: 96
Зачленет: 19 Јан 2012, 00:11
Мислење: 09 Апр 2014, 21:18
Dda mila I jas se soglasuvam so dr naumovski kolku e stara bremenosta se odreduva od datumot na poslednata menstruacija I kaj iako bev so vestacko oploduvanje bremena bese taka na6gestaciska nedela go izgubiv plodot poradi nepravilno doziranje na nekoj lekovi

Мислења: 1
Зачленет: 15 Апр 2014, 17:40
Мислење: 15 Апр 2014, 17:51
Zdravo, posledna menstruacija mi bese na 27 Februari. Obicno ciklusot ne mi e redoven i mi doaga sekoj mesec razlicno od 30-36 dena. No sega e veke 48 den a jas seuste nemam menstuacija. Inaku simptomite se prisutni, napnatost, podueni gradi, bolki vo jajnicite, akni po liceto... se e tuka osven krvarenjeto. Ginikoloski pregledi pravam redovno, no osven kandida, nikogas sum nemala nisto drugo. Bremenena ne sum, bidejki ovoj period ne sum seksualno aktivna. Dali toa sto primav oralni kontaceptivi do juli 2013 (10 mesec nanazad) moze da ima vlijanie na ovaa sitoacija? I koja moze da bide pricinata za vakvata sostojba????
Ve molam za pomos..... :roll:

Мислења: 5
Зачленет: 11 Мар 2014, 19:36
Мислење: 24 Апр 2014, 23:36
Здраво.
Ме интересира дали може да се забремени од предсемена течност бидејќи дечко ми не сврши...А јас се плашам...
Се допиравме на голо, а јас сум невина. Ве молам повеќе да ме информирате бидејќи читав статии и има девојки кои се бремени, а невини.

Мислења: 1
Зачленет: 25 Апр 2014, 02:33
Мислење: 25 Апр 2014, 02:43
Anonimna69 напишал:Здраво.
Ме интересира дали може да се забремени од предсемена течност бидејќи дечко ми не сврши...А јас се плашам...
Се допиравме на голо, а јас сум невина. Ве молам повеќе да ме информирате бидејќи читав статии и има девојки кои се бремени, а невини.


Нема потреба од страв. Шансите за бременост во ваков случај се речиси нула. Нема потреба од паника. Избегнувај вакви работи понатаму за да не дојде до несакани последици. Се надевам дека одговорот ти помогна.

Мислења: 2
Зачленет: 04 Мај 2014, 20:21
Мислење: 04 Мај 2014, 20:40
Zdravo, bi sakala da ve prasam nesto. Predhodniot mesec menstruacijata mi dojde na 10ti april i slednata mi dojde denes na 04.05. inaku vo megu vreme imav odnosi. Dali e nesto strasno ? Bidejki do sega ne mi doslo porano menstruacija obicno sekogas mi doagjala na 30dena a ovaj pat edna nedela porano. Dali ima sani da e povrzano so bremenost ? Vi blagodaram odnapred.

Мислења: 1
Зачленет: 21 Мај 2014, 14:14
Мислење: 25 Мај 2014, 21:33
Почитувани,
имав незаштитен секс на 07.05., неплодни денови според календарот, не сум сигурна дали партнерот реагираше на време, после 6 дена добив ментруација и тоа траеше како и вообичанео. Сега имам некои болки во половината, а искрено се плашам од нескана бременост. Дали има шанси да сум бремена? Бладорама

Мислења: 68
Зачленет: 16 Јан 2012, 00:27
Мислење: 26 Мај 2014, 00:33
sovetce напишал:Почитувани,
имав незаштитен секс на 07.05., неплодни денови според календарот, не сум сигурна дали партнерот реагираше на време, после 6 дена добив ментруација и тоа траеше како и вообичанео. Сега имам некои болки во половината, а искрено се плашам од нескана бременост. Дали има шанси да сум бремена? Бладорама


Не се работи за бременост бидејќи вие сте менструирале после половиот однос. Од друга страна ако добро разбрав крварењето почнало на 13,05, што автоматски значи дека деновиве, би требало да бидете во овулација , можеби болките во кичмата се должат на овулацијата а не на бременост.

Мислења: 5
Зачленет: 07 Мај 2014, 11:10
Мислење: 28 Мај 2014, 09:30
Sakam da znam kako se pravi dete da napravam 5-60

Мислења: 1
Зачленет: 08 Јун 2014, 22:32
Мислење: 08 Јун 2014, 22:45
mojot ciklus trae okolu 30 dena. so decko mi sekogas imame nezastiten seks i sekogas svrsuva nadvor. vcera imavme povtorno nezastiten seks no svrsi vo mene. a pominaa tocno 2 nedeli od mojot ciklus. dali mozam da zabremenam? dali treba da se napijam after day? oti ne faka sekogas kako so znam. helpppp pls :/
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 2 гости