Дали сум бремена?

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 1
Зачленет: 30 Дек 2011, 22:48
Мислење: 30 Дек 2011, 22:58
Zdravo. Imam 20 godini. Do prethodniot mesec se bese vo red so mojot ciklus, no pred 3 nedeli pukna kondomot a mene veke 3 nedeli mi kasni menstruacijata no veke napraviv 3 testa za bremenost i se ispadna negativno. dali mozebi stanuva zbor za drugi problemi povrzani so mojata menstruacija a da nemaat vrska so nikakva "skriena" bremenost? Fala odnapred.

Мислења: 1
Зачленет: 31 Дек 2011, 11:30
Мислење: 31 Дек 2011, 11:33
Мислам дека најдобро е да посетиш гинеколог. Можеби тоа нема никаква врска со пукањето на кондомот. Самата помисла на тоа кај тебе доведува до стрес кој може да делува на твојот хормонски статус и затоа твојот менструален циклус да не е во ред. Поздрав :)

Мислења: 1
Зачленет: 27 Дек 2011, 21:46
Мислење: 08 Јан 2012, 13:40
Со девојка ми имавме односи, но со максимална претпазливост. Значи користевме презервативи и плус никојпат немаше ејакулација внатре, значи немаше никаков внатрешен контакт. Таа има нередовни циклуси , еднаш на време и доаѓа другпат и касни .Но сега и касни 20 дена веќе :( не знаеме што да мислиме ... дали може да има нешто од она "најстрашното" (bremenost) или има и други причини за нејзиното каснење? таа има симптоми за пред менструација (болки во стомак, исцедок ) но се уште и нема дојдено.. исцедокот "белото прање" го има веќе 6 дена .... ве молам за мислење или совет :(

Мислења: 4
Зачленет: 09 Јан 2012, 18:52
Мислење: 10 Јан 2012, 09:30
nikolass напишал:Со девојка ми имавме односи, но со максимална претпазливост. Значи користевме презервативи и плус никојпат немаше ејакулација внатре, значи немаше никаков внатрешен контакт. Таа има нередовни циклуси , еднаш на време и доаѓа другпат и касни .Но сега и касни 20 дена веќе :( не знаеме што да мислиме ... дали може да има нешто од она "најстрашното" (bremenost) или има и други причини за нејзиното каснење? таа има симптоми за пред менструација (болки во стомак, исцедок ) но се уште и нема дојдено.. исцедокот "белото прање" го има веќе 6 дена .... ве молам за мислење или совет :(
Ako se somnevate vo nesto jas mislam deka prvo sto treba da napravite e test za bremenost! pozdrav

Мислења: 155
Зачленет: 06 Сеп 2011, 16:13
Мислење: 11 Јан 2012, 03:42
nikolass напишал:Со девојка ми имавме односи, но со максимална претпазливост. Значи користевме презервативи и плус никојпат немаше ејакулација внатре, значи немаше никаков внатрешен контакт. Таа има нередовни циклуси , еднаш на време и доаѓа другпат и касни .Но сега и касни 20 дена веќе :( не знаеме што да мислиме ... дали може да има нешто од она "најстрашното" (bremenost) или има и други причини за нејзиното каснење? таа има симптоми за пред менструација (болки во стомак, исцедок ) но се уште и нема дојдено.. исцедокот "белото прање" го има веќе 6 дена .... ве молам за мислење или совет :(

Факт е дека на девојкати и е потребен итен гинеколошки преглед, неможе никој од нас да знае дали е бремена додека не се направи тест, меѓутоа според симптомите има големи шанси да се работи за некоја инфекција или други промени, затоа најтопло ви препорачувам што е можно поскоро посетете гинеколог...

Мислења: 1
Зачленет: 30 Јан 2012, 03:04
Мислење: 30 Јан 2012, 03:15
Pred deve nedeli imav seks. Za vreme na seksot se skina kondomot pa narednoto utro se napiv apce Norlevo za da sprecam nesakana bremenost. Spored redovniot ciklus trebase da govijam pred 2 dena. Gi imav simptomite koi gi imam sekogas koga treba da dobijam menstruacija no od vcera niv gi nema :S Dali treba da ocekuvam ovie dena pak da se vratat i da dobijam menstruacija ili postoi moznost da sum bremena?

Мислења: 1
Зачленет: 06 Фев 2012, 20:27
Мислење: 06 Фев 2012, 20:41
Проблемот е во тоа што се плашам од бременост ќе ви кажам се, па кажете ми колкави ми се шансите.
Значи во Ноември ми дојде на 18, во Декември на 15, Јануари на 10. Имав односи на 12 јануари со надеж дека поради циклусот нема ништо лошо да се случи. Следниот ден се чувствував исцрпено, имав чуство дека имам покачена температура но немав, цел ден беше така дуре вечерта кај 11 качив 37,5 што сметам дека е нормално. Читав по други интернет страни и пишува дека неможе да има поврзаност поради тоа што е многу рано за било какви симптоми, гледав и други симптоми и само можам да се поистоветувам со тоа што кафената кожата околу брадавиците ми е проширена и брадавиците ми се по истакнати. Следниот циклус по правило треба да ми додје на 7ми фебруари, (утре) ама мнооогу сум испаничена на секои саат одам во тоалет да проверам дали ми е дојдено мислам да чекам до утре дали ќе ми дојде и да купам тест за бременост, а во случај да сум, како оди абортусот во Македонија? Колку пари е, какви се условите, какви последици може да остави и слично.. фала на помошта

Мислења: 5
Зачленет: 19 Ное 2011, 13:13
Мислење: 10 Мај 2012, 11:42
Zdravo na 6 mesecov imavme odnos so decko mi no ni pukna kondomot toj veli deka regiral navreme i deka e siguren 99% deka nema nisto vo mene megutoa jas ne sum mirna a ciklus treba da dobijam na 24 , koga mozam da napravam test za bremenost za da pokaze tocni rezultati.

Мислења: 4
Зачленет: 12 Мај 2012, 00:33
Мислење: 12 Мај 2012, 01:35
anastasija напишал:Zdravo na 6 mesecov imavme odnos so decko mi no ni pukna kondomot toj veli deka regiral navreme i deka e siguren 99% deka nema nisto vo mene megutoa jas ne sum mirna a ciklus treba da dobijam na 24 , koga mozam da napravam test za bremenost za da pokaze tocni rezultati.

mozes posle 4 dena mislam ama ne sum sigurna deka ke pokaze bas tocno ali probaj vikaat deka se efikasni i deka davaat rezultati vo najrana bremenost prasaj vo apteka koj da go zemes pozz

Мислења: 2
Зачленет: 01 Авг 2012, 12:33
Мислење: 01 Авг 2012, 12:37
Sakam da prasam kolku dena e normalno da ti docni menstruacijata? Mene sekogas mi doaga1-2 porano a sea mi docni 5 dena. Bev na odmor mozebi e od klimata no mi e strav da ne sum bremena. Ve molam za mislenje
Next


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 2 гости