Менструација

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 2
Зачленет: 09 Фев 2013, 22:03
Мислење: 10 Фев 2013, 23:37
zdravo!!!!imam 31 god..pred 5 god mi e otstraneto grloto na matkata poradi hpv infekcija,ottogas navamu ciklusot mi e neredoven odnosno mi doaga na 18 dena nekogas i redovno.Pred mesec dena go napraviv redovniot pap test na koj se bese vo red,megutoa vo posledno vreme imam vrtoglavici,custvuvam bolki vo dvete gradi,belo pranje sekoj mesec, nekogas i so tragi na krv......ginokologot sto me operirase mi rece deka kee moze da zabremenam,megutoa nisto od toa veke 5 god....ve molam da mi odgovorite sto moze da bide problemot.Odnapred blagodaram.

Мислења: 2
Зачленет: 12 Фев 2013, 07:03
Мислење: 12 Фев 2013, 07:09
Здраво ! Имам 20 год. и сеуште немам добиено вистинска менструација. Ми се случува да имам кафен исцедок кој трае најмногу 2 дена. Сум ги правела сите испитувања кој ми ги препорача докторот во ремедика. Резултатите покажаа дека се ми е во ред и дека сум имала мал утерус. Дали е можно тоа да ми е генетски, сестра на мојата баба прв пат има добиено после 20 година. Ве молам дајте ми некој совет

Мислења: 1
Зачленет: 28 Фев 2013, 00:16
Мислење: 28 Фев 2013, 00:31
ZDR ZNACI SAKAV DA PRASAM SI IMAM REDOVNA MESTORCIJA PRBLEMOT MI STO SEKOJ MESEC SI DOBIVAM NAJ RANO IMALA NA 28.01.2013 I SEA DOBIV NA 21.02.2013 TOA MI SE SLUCUVA CETO I OVOJ MESEC SUM IMALA SAMO 3 DENA MOZE LI DA SE RABOTI ZA BREMENOST A SUM SE PORODILA CARSKI PRET 2 GOD SAKAV OVA DA ¨RASAM ZOSTO POSTOJNO NESTO MI MRDA NA STOMKOT KAO DA IMAM PAK BEBENCE TOA MI SE SLUCUVA OT KAKO SE PORDIV VEKE IMA 2 GOD MI SE SLUCVA VO STOMAKOT DA MI MRDA NESTO VNATRE POZZ SE IZVINUVAM AKO IMA NEKOI GRESKI POZZZ
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 28 Фев 2013, 20:55
Здраво ,
Многу лошо напишано како прво , и од тоа што го сватив значи кај тебе има нерегуларен менструален циклус , а може да стане збор за хормонски дисбаланс со зголемено и прерано лачење на прогестерон при што се нарушува нормалниот менструален дијаграм. За што поточно станува збор треба да си направиш хормонска анализа , а во однос на прашањето дали сте бремена неможе да се каже без ЕХО снимка но доколку во случајов имаш зголемено ниво на прогестерон тогаш не е можно да сте бремена затоа што ендометриумот на вашиот утерус не е во состојба да ја издржи имплантацијата и растот на плодот , но во случај да не настанало некој чуден феномен повторно најдобро е да си направите ЕХО преглед.
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски

Мислења: 1
Зачленет: 07 Мар 2013, 22:23
Мислење: 07 Мар 2013, 22:33
Имам редовна и обилна менструација. Но, и неподносливи болки во стомакот и неконтролирано гадење и повраќање.
Непосредно пред периодот, чувствувам непотребна напнатост и главоболки.
За време на периодот скоро неминовно посетувам доктор и добивам разни лекарства за ублажување на болките.
Направени ми се повеќе тестови за евентуални цисти или внатрешни крварења на јајниците, кои се покажаа како негативни.
Би сакала да ми дадете мислење. Често слушам дека сето ова е нормално.
Ви благодарам однапред!

Мислења: 2
Зачленет: 16 Мар 2013, 20:26
Мислење: 16 Мар 2013, 20:47
Минатиот месец добив менструација два пати, бев гениколог ми направија ехо и ПАП тест и ми рекоја дека се е во ред но дека имам мало воспаление на матката но не било ништо страшно и земав Вагисан. Сега веќе ми доцни една недела. Од што би можело да биде?

Мислења: 96
Зачленет: 19 Јан 2012, 00:11
Мислење: 17 Мар 2013, 23:58
a drugite hormoni gi imas li ispitano oti i jas imam hipotireodizam no i prolaktin visok imas li ispitano prolaktin testosteron imas li napraveno hormonski status nat ret den od ciklus
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 19 Мар 2013, 22:56
Ади ,
Вагисанот кој ви е препишан претставува пробиотик кој служи за подобрување на вагиналната протективна флора како и за регулација на нормалното pH ниво на вагината , со цел подобрување на нормалната средина со цел да не дојде до појава на Gardnella vaginalis и други невенерични заболувања од нормалната комензална флора на вагината.
Во однос на нередовната менструација , точно е дека може да биде од хормонски дизбаланс за кое е потребно да направите хормонска анализа во однос на нивото на Прогестеронот и Естрогенот , но од друга страна тоа може и да е и нормална појава во однос на тоа што минатиот месец како што наведовте имате 2 пати добиено , па може со тек на време самата состојба да се регулира. Сепак за да се отстрани секакво сомневање , направете хормонска анализа со испитување на ЕСТРОГЕНОТ И ПРОГЕСТЕРОНОТ.
Ви посакувам се најдобро.
Др.Живорад Коцевски
Кориснички аватар
Мислења: 127
Зачленет: 28 Авг 2011, 15:40
Мислење: 20 Мар 2013, 13:54
Таа напишал:Имам редовна и обилна менструација. Но, и неподносливи болки во стомакот и неконтролирано гадење и повраќање.
Непосредно пред периодот, чувствувам непотребна напнатост и главоболки.
За време на периодот скоро неминовно посетувам доктор и добивам разни лекарства за ублажување на болките.
Направени ми се повеќе тестови за евентуални цисти или внатрешни крварења на јајниците, кои се покажаа како негативни.
Би сакала да ми дадете мислење. Често слушам дека сето ова е нормално.
Ви благодарам однапред!


Состојбата која ја имаш медицински се нарекува менорагија со дисменореа. Најчесто во ваков случај не постои посериозно нарушување и болната и обилна менструација е само конституционален проблем. Нема специфична терапија (за жал), освен лекарства за ублажување на тегобите.
Во други случаи во литературата како причина се наведува и емоционалниот стрес, а често може да се работи и за нарушувања на крвната лоза (тромбоцитите) или факторите на коагулација. Затоа пожелно е и да направите испитувања на крвта.
Инаку причини за болна и обилна менструација можат да бидат и пелвичната воспалителна болест, аденомиозата, ендометриозата итн. Се на се, убаво би било да посетиш специјалист гинеколог, кој ќе те насочи кон потребните иследувања.

Мислења: 2
Зачленет: 29 Мар 2013, 14:16
Мислење: 29 Мар 2013, 14:34
zdravo na site... ke ve molam da mi pomognete so sovet ,dosta sum zagrizena... Imav najredovna menstruacija,no ovie tri meseci posledni ,nesto se slucuvase pred edna nedela od datat za da mi odjde pocnuvas 3-4 dena da mi tece kafaeava tecnost,potoa se gubese i na redovanata data menzisot mi zapocnuvas,znaci taka 3 meseci istoto... na liceto cela se isflav so bubulici ,imav bolka kako vo jajnici,nesonica celo vreme i glavobolki... bev na ginikolog, na eho mi vide cista od 2,5 mm,rece deka ne e losa... a isto mi dade i upat da napravam hormonski stataus i mi dade da pijam primolut nor.... citam ovie primolut nor se nekoj hormon.... se plasam premnogu da ne ne e nesto vo red so hormonite i cistata da pravi i taa problem za zapremenuvanje VE MOLAM dajte mi nekakva uteha (((( .. testot za hormonite e napraven na tret den od ciklus,neznam kakvi mi se rezultatite koj referenti da gi gledam???
za folikularna faza: za sredina na ciklus za luteinska faza
fsh 8,5 ( 2.8-11,3) (5,8-21) 1,2-9
lh 6,0 (1.1-11,6) (17-77) 0-14,7
prolactin 403 (40-530)
estradiol 130,0 ( 0-587) (124-1468) 99-902
testostaeron 0,8 (0-2.8) (0-2,8) 0-2,8
Vi blagodaram na site .Pozdrav
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 2 гости