Менструација

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе
Кориснички аватар
Мислења: 5
Зачленет: 31 Јул 2012, 12:17
Мислење: 01 Авг 2012, 13:02
vela напишал:
Tanje напишал:Здраво. Имам многу болна менстуација и ништо освен кетонал не ми помага. Понекогаш стигнувам и до инекции. Знам дека кетонал апчињата се штетни за желудникот но ги пиам веќе 2 години и немам проблем со нив. Можно ли е да се јават проблемите покасно? И уште нешто пред еден месец слуснав дека конзумирањето на магнезиум 10 дена пред менструација ја намалува болката колку е тоа точно?

a imas li ispitano od sto ti e tolku bolna menstruacijata sa ne imas endometrioza da ne ti se hormonite poremeteni
немам испитано. Пред една година ми се појавиа камења во двата бубрега тогаш имав страшни болки.А за друго нисто немам испитано. А можно ли е од што ми е многу јака крвта да ми е толку болна?
Toj sto go gleda nevidlivoto, go slusa bezglasnoto i veruva vo neverojatnoto, ke go postigne nevozmoznoto.

Мислења: 1
Зачленет: 23 Авг 2012, 11:01
Мислење: 23 Авг 2012, 11:11
menstruacijata mi e skoro sekogas redovna. obicno mi doaga na 28 den a nekogas poretko na 30den. minatiot mesec juli mi dojde na 15 a prethodno vo juni na 17. no ovoj mesec seuste nemam dobieno. me interesira koja bi mozelo da e pricinata? napraviv i test za bremenost koj pokaza negativen a odnosi so partnerot imame pocesto bez kondom no nikogas nema ejakulirano vo mene. ve molam odgovorete mi sto pobrzo! i da napomenam deka se custvuvam mn izmoreno napnato i nervozno i gradite mi se oteceni i cuvstvuvam bolka samo vo stranicniot del
vi blagodaram odnapred

Мислења: 123
Зачленет: 09 Сеп 2011, 12:59
Мислење: 24 Авг 2012, 20:19
vodolija015 напишал:menstruacijata mi e skoro sekogas redovna. obicno mi doaga na 28 den a nekogas poretko na 30den. minatiot mesec juli mi dojde na 15 a prethodno vo juni na 17. no ovoj mesec seuste nemam dobieno. me interesira koja bi mozelo da e pricinata? napraviv i test za bremenost koj pokaza negativen a odnosi so partnerot imame pocesto bez kondom no nikogas nema ejakulirano vo mene. ve molam odgovorete mi sto pobrzo! i da napomenam deka se custvuvam mn izmoreno napnato i nervozno i gradite mi se oteceni i cuvstvuvam bolka samo vo stranicniot del
vi blagodaram odnapredСтресот би можел да има главна улога во ваквите појави, но пред се треба да се исклучи било која друга органска и биолошка причина. Советувам комплетен хормонски статус (бидејќи хормоните се тие кои ги диктираат овие процеси, дури и стресот делува преку хормоните) кој ќе даде дополнителни насоки околу можната дијагноза. Секако морам да ги спомнам правилната и редовна исхрана, сонот, навиките и менталниот статус како важни фактори. Дополнително, добро е да направите ехо и мамографија на дојките.

Поздрав,
Филип
Филип Конески,
Д-р по стоматологија

Мислења: 8
Зачленет: 24 Сеп 2012, 15:20
Мислење: 24 Сеп 2012, 15:24
Zdravo,

Bi sakala da postavam edno prasanje. Imam 27 godini, menstruacijata mi kasni 9 dena, bev na ginekolog, toj mi napravi eho, se bese vo red. Bremena ne sum, napraviv test koj bese negativen. Bi sakala da prasam od sto bi mozelo da bide kasnenjeto na menstruacijata, dali moze da e nesto poseriozno sto na eho ne moze da se vidi?

Мислења: 1
Зачленет: 14 Дек 2012, 16:33
Мислење: 14 Дек 2012, 16:49
Bi sakala da znam sto mozam da napravam za da mi trae menstruacijata pokratko, ili eventualno da mi zapocne porano. mi rekoa da pijam svez sok od limon, a isto taka i deka postoele nekoi apcinja, koi ke go odolgovlekuvaat doagjanjeto na ciklusot. Vi blagodaram odnapred

Мислења: 1
Зачленет: 05 Сеп 2012, 21:01
Мислење: 11 Јан 2013, 15:18
zdravoo jas sakam da prasam vo vrska so menstruacijata...
Jas prvata menstruacija ja dobiv negde 11-12 god i nikogas nemav redovnaa menstruacija
na ehoo lekarot mi recee deka se somneva na policisticni jajnici noo ne e siguren i vika ne gledam zoltoo teloo..
posle edna nedelaa bev na kontrola istoto se gledase na ehoo..
potoa mi rece da ispitam hormonii ispitav no uste ne gi vide mojot maticen a imam ii premnoguu aknii na liceto i dekolteto pozadi grboot veke 6-7 godinii nikako nemozam da gi otstranamm
pa segaa akoo mi prepisee nekoii hormonalni tabletii dali se stetnii po ness
pozz

Мислења: 1
Зачленет: 11 Јан 2013, 20:30
Мислење: 11 Јан 2013, 20:47
Imam 18 godini no seushte nemam dobieno menstruacija. Sum bila na ginekolog mnoogu pati no mi vikaat deka se e vo red. Pravev i hormonski ispituvanja rezultatot bese super. Mi dadoa apcinja mi dojde menstruacija,pak bev na ginekolog i mi rekoa deka ke mi dojde posle nekoe vreme (meseci).Pominaa 6 meseci a mene ushte mi nemashe dojdeno menstruacija . Taka beshe se do 21.03.2012godina. Togash mi dojde prv pat menstruacija. Posle toa pak mi dojde po priroden pat na 16.10.2012g . I od togas pa se do den denes nemam mensttruacija. Ke ve molam za golema pomosh ili bilo kakva informacija . :?: :?: :?:

Мислења: 1
Зачленет: 16 Јан 2013, 13:05
Мислење: 16 Јан 2013, 13:14
Zdravo imam 20 godini i imam problem so mensturacijata.Na 6 januari mi no do denes seuste ne prestana ne znam sto bi mozelo da bidi ve molam za sovet.POZ

Мислења: 2
Зачленет: 25 Јан 2013, 22:55
Мислење: 26 Јан 2013, 00:13
Ве молам за помош, ме интересира мислење од стручно лице, ми касни менструалниот циклус веќе една недела, а пред 2-3 дена од датата кога требаше да ми дојде имам бело прање, кое некогаш има жолтеникава боја, постојано сум влажна и проследено е со чешање и бечење при мокрење. А пред 5 дена имав сексуални односи, без заштита ама не сврши во мене дечкоми. А иначе менструацијата само претходните 2 месеца ми беше на таа дата, обично не ми иде редовно. Ве молам за некој совет.. Поздрав

Мислења: 1
Зачленет: 10 Фев 2013, 13:59
Мислење: 10 Фев 2013, 15:39
Zdravo! Sakam da prasam dali e normalno menstruacijata da trae eden den.. Imam redovna menstruacija no trae samo eden den,toj den imam jaki bolki no ne krvaram obilno..Dali e toa normalno..
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 2 гости