Менструација

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 7
Зачленет: 18 Дек 2011, 22:03
Мислење: 21 Дек 2011, 12:35
Последната контрола за тироидната жлезда ми беше на 30ти септември. Резултатите од крвта се слдниве
FT4 -13,4 ( 8.5 - 20 pmol/L ) и TSH - 0.67 ( 0.4 - 4.5 mU/ml ). Терапијата која ја примам е Euthyrox 100mg- 4 дена во неделата и Euthyrox 75mg- 3 дена во неделата.
Дали тироидната жлезда има некаква врска со појава на акни?
Инаку за вагиналното ЕХО мислам дека не можам да го направам затоа што како што напоменав многу мал период сум сексуално активна, не цели 2 месеци и сеуште не сум доволно ’отворена’ ( извинете што морам да бидам конкретна, но сигурна сум дека ќе имам болка при внесот на вагиналната сонда во цервикалниот канал. )
Од моите сознанија кои ги стекнувам од поискусни од мене и читајќи по форуми, информирана сум дека првиот гинеколошки преглед треба да се направи по 6 месеци сексуална активност.

Мислења: 7
Зачленет: 22 Окт 2011, 15:13
Мислење: 01 Фев 2012, 09:17
Зраво,Мојто проблем е заснован од месецот неомври ,до тогаш имав нормална менструација со благи симптоми и доста нормална за која би ја посакале повеќето .Но сега нагло немам.Мислам дека е поради диетата што ја држев од месецот септември (која беше скоро само на јогорт,млеко и житарици) и од периодот авруст-септември ослабнав околу 7-8 кила,иако бев голем гурман кон салатките работи а сега не ми се ни омилени и дури не ме фаќа желба за нивно конзумирање.Од ваквото нагло слабеење добив коментар од семејството дека се загрижени за тоа да имам анорексија и со тоа што читав на интернет за таа болест имам симптоми.Но еве веке 3 недели јадам нормално ниту јадам претерано како порано ниту како што јадев кога бев на диета .Незнам дали овој проблем се базира на тоа но сакав да напоменам бидејки јас сметам дека тоа е причината.Е сега дали ке ми се нормализира и што би ми препорачале вие ? Благодарам однапред,сечии мислења се добродојдени :)

Мислења: 1
Зачленет: 07 Фев 2012, 19:24
Мислење: 07 Фев 2012, 19:37
Почитувани...
Јас имам проблем со месечниот циклус, односно уште на почетокот кога добив прв пат па се до сега (имам 25 год.)циклусот ми е нередовен. Порано можеше да добијам и по природен пат, во интервал на неколку месеци, сум пиела примолут нор, цикло прогинова , после пиењето добивав , но после пак исто, циклус немав. После престој во Америка, каде ослабев прилично мојот циклус се изгуби скроз. Сакам да нагласам дека хормоните секокаш ми беа во ред, сум правела хормонски статус, ехото на тироидната жлезда е уредно. Докторите секогаш и на ехо и после резултати од хормони кажуваа дека се е во ред. Последно докторот ми даде примолут нор но не добив после пиењто на таблетите. Загрижена сум. Некои ми велат дека е поради спортот бидејќи активно се занимавав со ракомет 12 години, некои велат дека можи да е наследно.. јас се плашам за забременување ..дали е можно да има овулации ??? многу сум загрижена

Мислења: 1
Зачленет: 28 Фев 2012, 04:13
Мислење: 28 Фев 2012, 04:20
ZDRAVO, iskreno mi treba mn vase mislenje , imam mn bolki za vreme na ciklusot,imam kontrakciii i grcevi zavisi koga kako, non stop idev na inekcii,no sega pocnav da gi pijam ketonal po 4 pati naden.stetni li se apcinjava poso slusnav mn muabeti za niv ? fala pozz

Мислења: 1
Зачленет: 29 Фев 2012, 16:52
Мислење: 29 Фев 2012, 17:05
kolku vreme treba da trae eden ciklus

Мислења: 3
Зачленет: 01 Мар 2012, 15:01
Мислење: 01 Мар 2012, 15:15
Zdravo,imam 33 godini,do pred edna godina imav redovna menstruacija na 22 dena,veke edna godina imam neredovna menstruacija,piev kontraceptivni apcinja,no ne mi pomognaa,cisti nemam,bi sakala da mi kazete za sto stanuva zbor,i dalli mozam da ostanam bremena vo ovoj period koga nemam redovna menstruacija,?

Мислења: 2
Зачленет: 07 Мар 2012, 19:28
Мислење: 07 Мар 2012, 19:37
Imam mn. bolna menstruacija Pijam kafetin menstrual ama mi kazaa deka bile stetni Ve molam da mi preporacate dr. lekarstva vo slucaj da ovie se steni Fala odnapred

Мислења: 2
Зачленет: 07 Мар 2012, 19:28
Мислење: 11 Мар 2012, 18:36
Здраво Сакам да ве прашам дали има некој сличен на мојов проблем Имам мн. болна менструација До пред некое време пијав кафетин менструал но ми кажаа дека биле штетни Какви апчиња пиете вие Фала :P

Мислења: 9
Зачленет: 17 Дек 2011, 00:19
Мислење: 26 Мар 2012, 19:57
Почитувани доктори
Во последната година и пол имам проблем со менс.циклус т.с крварењето ми послабо(скудно е,слабо црвено да не кажам розева боја) во однос на предходните години и ако некогаш истото ми траеше 4 дена сега ми трае 2 дена,ми доаѓа на време обично на 30-32 ден и никогаш не се случило да не ми дојде понеколку месеци,може само да ми закасни 10 дена ама тоа е ептен ретко.Правев хормонски статус и имав покачен пролактин и естрадиолот беше малку понизок.Ми е констатирно дека левиот јајник ми е полицистичен но при последното вагинално ехо матичниот гинеколог се изненади кога во него забележа фоликула со нормална големина и рече дека нема потреба да пијам Јасмин.За покачениот пролактин ми препиша бромегон,витамин ц и Б6 и Б-комлекс.
Ме интересира од што може да биде послабо крварењето и како пак да го вратам во нормала.Еве ги праќам и резултатите од хормонскиот статус
3 ден од циклусот - пролактин- 30,9 добиен резултат а референтни вредности од (1.2-19.5 ng/ml);

- FSH- 6,3 добиен резлутат а реф.вред од (fol.faza 2-10.0 , sred.na ciklus 6-24.0 luf.f. 1.5-8.0 , pos.men. 17-95.0 ) IU/mlи

- LH- 9,9 добиен релузтат а реф вред од (fol.faza0.8-10.5 , sred.na ciklus 18.4-61.2 , lut.f. 0.8-10.5 , post. men. 8.2-40.8) IU/ml

13 ден од циклусот-TSH - 4,4 добиен резултат а реф.вред од (0.39-6.16) mlU/ml

-sloboden T4 - 20,6 добиен резултат а реф.вред од (9,0-22,2) pmol/l

- FSH - 8,1 добиен резултат а реф.вред од (fol.faza 2-10.0 , sred.na ciklus 6-24.0 luf.f. 1.5-8.0 , pos.men. 17-95.0 ) IU/mlи

- LH - 21,0 добиен резултат а реф.вред од (fol.faza0.8-10.5 , sred.na ciklus 18.4-61.2 , lut.f. 0.8-10.5 , post. men. 8.2-40.8) IU/ml

Естрадиол - 63,0 добиен резултат а реф.вред од (фол.ф. 39-189, овул. 94-508, лте.ф. 48-309, постменопауза 20-41)pg/ml
Дали е потребно да пијам Јасмин или пак да испитам тироидна жлезда за да го вратам пак циклусот како што ми беше.Кои испитување уште да ги направам.Иначе имам 29 год.Поздравце

Мислења: 123
Зачленет: 09 Сеп 2011, 12:59
Мислење: 07 Апр 2012, 15:16
Ane G напишал:Здраво Сакам да ве прашам дали има некој сличен на мојов проблем Имам мн. болна менструација До пред некое време пијав кафетин менструал но ми кажаа дека биле штетни Какви апчиња пиете вие Фала :P


Почитувана,
добро е да направите целосен гинеколошки преглед за да се установи евентуална овјективна причина за болната менструација. Сепак, таа може да биде и без некоја особена причина. Ако болките се многу големи, може да употребите некој аналгетик. Не постои лек кој е целосно безбеден, но ако веќе го бирате најбезбедниот, според мене ибупрофенот е добар избор. Лекот кој Вие го наведовте е една форма на ибупрофен која дејствува побрзо од класичниот ибупрофен.
Инаку, добро е една недела пред менструалниот циклус да земате витамин Б6 40-60 милиграми дневно, препарати со магнезиум и здрава храна. Психичкиот одмор и намалувањето на стресот секако имаат позитивен ефект.

Поздрав,
Филип
Филип Конески,
Д-р по стоматологија
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Google [Bot] и 2 гости