Бело прање - Leukorrhea, бел вагинален исцедок

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе
Кориснички аватар
Мислења: 127
Зачленет: 28 Авг 2011, 15:40
Мислење: 20 Дек 2011, 20:38
Облаче напишал:Прашувам за девојка ми. Забележала бело прање пред 3 месеци кое трае сè уште, тоа има бела до жолтеникава боја, кое предизвикува чешање и иритирање на кожата. Прашањето е од што е настанато, што може да направи за да го снема и дали е опасно ако остави на времето да се излечи само од себе.
Исцедокот од вагината обично е знак за инфекција... Значи самиот назив „бело прање“ се користи за габична инфекција на вагината - кандидијаза (предизвикана од Кандида Албиканс). Но, може и друг микроорганизам да биде причинителот...

Инфекциите на вагината можат да бидат сексуално пренесени, но не мора... Состојби на намален имунитет, како и секоја состојба при која расте pH на вагината доведуваат до размножување на штетни микроорганизми во неа.

Како и да е, тоа обично не минува само од себе - твојата девојка треба веднаш да посети гинеколог и да ги следи неговите совети во лекувањето
Кориснички аватар
Мислења: 127
Зачленет: 28 Авг 2011, 15:40
Мислење: 20 Дек 2011, 21:13
Значи како што ти пишав и на друго место во форумов, тоа е најверојатно габична инфекција - Кандидијаза (да не се повторувам...). Важно е да одиш на преглед на гинеколог и да ги следиш неговите совети за терапија...
Кориснички аватар
Мислења: 22
Зачленет: 12 Дек 2011, 18:57
Локација: Македонија
Мислење: 21 Дек 2011, 01:08
dr.pressure напишал:
Облаче напишал:Прашувам за девојка ми. Забележала бело прање пред 3 месеци кое трае сè уште, тоа има бела до жолтеникава боја, кое предизвикува чешање и иритирање на кожата. Прашањето е од што е настанато, што може да направи за да го снема и дали е опасно ако остави на времето да се излечи само од себе.
Исцедокот од вагината обично е знак за инфекција... Значи самиот назив „бело прање“ се користи за габична инфекција на вагината - кандидијаза (предизвикана од Кандида Албиканс). Но, може и друг микроорганизам да биде причинителот...

Инфекциите на вагината можат да бидат сексуално пренесени, но не мора... Состојби на намален имунитет, како и секоја состојба при која расте pH на вагината доведуваат до размножување на штетни микроорганизми во неа.

Како и да е, тоа обично не минува само од себе - твојата девојка треба веднаш да посети гинеколог и да ги следи неговите совети во лекувањето

Во ред, ќе ѝ пренесам.
Сега ме интересира друго нешто; Практикуваме орален секс, придобивките ги знаеме 8-) , но постојат ли опасности и ризици? Треба да се има предвид дека единствено орален секс имаме, се задоволуваме еден со друг „усно“ и први партнери сме, т.е. не сме имале сексуални односи претходно со што не постојат ризици за сексуално преносливи болести.

Кратко и јасно, ме интересира колку е безбеден оралниот секс (фелацио) што си го пружаме еден на друг?
Зад облаците, небото e секогаш сино.

Мислења: 5
Зачленет: 19 Ное 2011, 13:13
Мислење: 26 Фев 2012, 13:37
I predhodno imam prasano na ovaa tema no bidejki jas krenav race od mojot problem so beloto pranje so koj se boram so godini i ne uspeav da najdam lek nitu da se podobri nitu celosno da se izlci sakam da ve prasam sto bi mozel da koristi decko mi bidejki koga imame odnosi ( recisi sekogas zastiten) no koga nema da korisitme zastita cuvstvuva cesanja na glavata od penisot sigurno toa e reultat od moeto belo pranje inaku jas ne osekam cesanje

Мислења: 3
Зачленет: 07 Мар 2012, 22:15
Мислење: 07 Мар 2012, 22:17
Би сакала да ми дадете некој совет...Речиси секој ден имам бело прање, а тоа се случува можеби година-две...некогаш е сив или жолт, немам јадеж, малку киселест мирис, а некогаш исцедокот е кремаст или пак на мали парчиња :( Се си мислев дека не е ништо страшно, но веќе се сомневам. Не сум менувала многу партнери, а и многу внимавам на хигиената. Користам течни сапуни на природна база за интимна нега, сум се миела и со сода бикарбона. Планирам да одам на гинеколог во скоро време.

Мислења: 1
Зачленет: 23 Апр 2012, 11:56
Мислење: 12 Мај 2012, 12:10
zdravo . Imam edno prasanje za doktorot. Stavam vaginaleti kansen no koga prvata ja staviv me pecese mnogu dali toa e normalno ili vo prasanje e nesto drugo?Vi blagodaram odnapred

Мислења: 1
Зачленет: 22 Окт 2012, 22:56
Мислење: 22 Окт 2012, 23:07
Имав незаштитен однос неколку пати минатиот месец, и ми доцни 4 дена, партнерот не сврши ниту еднаш во мене 1000% сум сигурна, сврши на страна. Имам бело прање од денот кога требаше да добијам, значи не престанува да ми тече. Дали е можно да сум забременила од предсемената течност??
имав настинка и под стрес сум бидејќи ми доцни, можеби поради тоа ми доцни?

Мислења: 1
Зачленет: 25 Окт 2012, 20:56
Мислење: 25 Окт 2012, 21:02
Pocituvani,
Ve zamoluvam da mi odgovorite.Izvesno vreme mi se pojavuva zolt-zelen iscedok.Do sega ne sum imala seksualni odnosi.Dali e normalno?Sto e pricinitel i sto da prevzemam? Vi blagodaram.

Мислења: 1
Зачленет: 16 Ное 2012, 13:23
Мислење: 16 Ное 2012, 13:44
dobar den imam 18 godini jas za prv pat pisuvam i gi imam procitano nekoi od temive
no najmnogu me interesira ovaa tema za belo pranje zatoa sto10 meseci bezz da prestane si go imam i
ne znam koja e pricinata od sto nastanuva tolkava kolicina na belo prajne i dali toa e znak na nekoja infekcija deka
imam ili sto? i isto taka sakam da prasam dali moze ako toa zznak na infekcija dali bi mozelo da e od seksualni odnosi no (analen) i sto da koristam bidejki sum seuste nevina a vo golemi kolicini i preku cel den imam beloprajne ne mozaam da vi opisam kolku mnogu ocajno se cuvstvuvam poradi toa . :?:

ke vi bidam blagodarna mnogu za bilo kakov sovet i informacija
blagodaram ocekuvam odgovor

Мислења: 1
Зачленет: 17 Ное 2012, 14:50
Мислење: 17 Ное 2012, 15:06
Ве молам за совет значи пред два месеци отидов кај матичен лекар затоа што имав болки во долниот дел на стомакот во половината а и зголемено бело прање а и забележав некој мали израстоци долу и при мокрење ме печеше а и ме чешаа многу мислех дека е поради прелада и докторката така ми рече дека е можно тоа а и можеби некоја инфекција како кандида затоа ми даде некој таблети и Mycoril крема и така ставав еден месец забележав некој промени но не некој многу видливи отидв пак ми преиша една друга крема и еве сега ставам од неа но пак ништо нз дали се работи за хпв :( :( :( имам 17 години не сум сексуално активна па сега нз
ПретходноNext


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин