Проблеми со јајниците

водечки здравствени ризици и здравјето на градите, ПМС и менопауза, бременост и сексуално здравје, и многу повеќе

Мислења: 2
Зачленет: 20 Фев 2012, 03:26
Мислење: 20 Фев 2012, 04:16
Здраво..
Имам 21 год,,сексуално сум активна 1 до 2 год.Имам болки во јајниците,болки при односи.но не и за време на менструација.Бев на гинеколог пред 5-6 мес. и направивме ЕХО на која има зголемување на левиот јајник но сега и имам болка и во десниот јајник.Гинекологот ми даде таблети за поредовна менструација кои не ги земав зашто не сакам да се навикнам на хемија доколку не е ептен неопходна.Болките се периодични,,моментално почнуваат да се јавуваат пак а последно пред месец и пол.Не предизвикано од настинка но можеби е нешто др??Болката е неподнослива и би сакала да се среди.Некаков совет??
Ви благодарам

Мислења: 2
Зачленет: 20 Фев 2012, 03:26
Мислење: 22 Фев 2012, 17:31
Mozi li sovet od strucno lice ili nekoj so vakov problem..tnx :( :(

Мислења: 2
Зачленет: 14 Мар 2012, 20:31
Мислење: 14 Мар 2012, 20:40
Pocituvani,

pred okolu mesec dena bev na eho ( bidejki cuvstvuvav golemi bolki vo leviot jajnik) . Tamu mi ustanovija deka malku e zgolemen, no doktorkata mi navede deka nema mesto za panika bidejki zgolemuvanje na jajnik bilo proprateno so zgolemena vlaknetost, sto jas ja nemam. Zatoa mi prepisa apcinja citeral ( da gi piam za vreme na menstruacija), no i da piam caj od ajducka treva. izminatiot mesec voopsto nemav belo pranje, se do momentot na pregledet. vekje sledniot den imav vo izobilstvo, pa doktorkata mi rece da koristam vaginaleti polyginax. Minatiot mesec mi dojde na 26tiot den, a ovoj mesec mi kasnese 5 dena. I eve sega mi e tretiot den, redovno piam citeral, a cuvstvuvam ogromna bolka vo leviot jajnik, no i menstruacijata mi e obemna denes(prvite dva dena bese minimalna).
Bidejki pravime napori za bremenost, dali ova zagrizuvacko ili ne?

Ve molam za sovet,

Мислења: 9
Зачленет: 15 Мар 2012, 22:47
Мислење: 28 Апр 2012, 00:08
Здраво!! неодамна бев на преглед нормален кај матичниот гениколог и докторката ми кажа дека имам воспалние на левиот јајник и дека ми бил залепен за матката,инаку не чувствувам болка од левата страна (само кога ми дојде менструација и тоа подносливи болки) имам редовна менструација.Па ве молам за мислење..Дали е тоа нешто страшно?? и дали би ми правело проблем за забременување??? Однапред благодарам

Мислења: 1
Зачленет: 07 Апр 2013, 15:03
Мислење: 07 Апр 2013, 15:07
Zdravo,
mi dijagnosticiraa cista na jajnikot so golemina od 3,7cm koja ne e vodena i ne se ocekuva da pukne sama od sebe. Predlog e operacija koga se izveduvala pregu vaginata, odnosno bez rez. Dali ima nekoj slicno iskustvo?

Мислења: 1
Зачленет: 09 Јан 2015, 13:22
Мислење: 09 Јан 2015, 14:00
Дали би можеле да ми помогнете околу ова ако знаете, што би можело да биде?


Врати се на Женско здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин