Срцебиење

совети и искуства за најчестите болести во современтот општество, миокарден инфаркт, срцеви маани и др.

Мислења: 2
Зачленет: 12 Ное 2013, 19:51
Мислење: 12 Ное 2013, 20:00
Здраво,
Имам 26 години и имам често срцебиење кое трае недела дена.Првите дена посебно навечер имав изразено срцебиење кое не ми даваше да спијам нормално.Направив екг кое беше уредно,крвна слика која исто така беше во ред,тироидната жлезда исто во ред со нормални вредности.Единствено ми најдоа хеликобактер во желудник со р.в. 25.
Дали е можно зачестеното срцебиење да е резултат на влијанието на хеликобактер?Исто така во првите денови осеќав и печење од желудникот кое се движеше нагоре,по мое најверојатно поради поголема желудочна киселина.
Непријатно ми е и не можам да работам затоа што на моменти како да ќе ми излезе од мене срцето,такво чувство имам.
фала однапред

Мислења: 2
Зачленет: 12 Ное 2013, 19:51
Мислење: 12 Ное 2013, 20:01
Кристијан напишал:Здраво,
Имам 26 години и имам често срцебиење кое трае недела дена.Првите дена посебно навечер имав изразено срцебиење кое не ми даваше да спијам нормално.Направив екг кое беше уредно,крвна слика која исто така беше во ред,тироидната жлезда исто во ред со нормални вредности.Единствено ми најдоа хеликобактер во желудник со р.в. 25.
Дали е можно зачестеното срцебиење да е резултат на влијанието на хеликобактер?Исто така во првите денови осеќав и печење од желудникот кое се движеше нагоре,по мое најверојатно поради поголема желудочна киселина.
Непријатно ми е и не можам да работам затоа што на моменти како да ќе ми излезе од мене срцето,такво чувство имам.
фала однапрединаче заборавив да потенцирам дека ми препишаа тројна терапија за хеликобактер
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 17 Ное 2013, 23:44
Нема баш медицински докажана поврзаност помеѓу Х.пилори и тахикардија , исто така нема ни поврзаност помеѓу х.пилори и бактериски ендокардитис , доколку стануваше збор за друга бактерија можеби ќе постоеше поврзаност , но тука не постои.
Посети кардиолог, види за кој тип тахикардија станува збор (синус тахикардија , поради постоење акцесорни патишта , атриална , вентрикуларна , суправентрикуларна , мултифокална атриална , поврзувачка итн) , и базирано на тоа нека ти препише соодветен медикаментозен третман , атенолол или др..
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски

Мислења: 1
Зачленет: 04 Мар 2014, 18:42
Мислење: 04 Мар 2014, 19:20
Здраво
Имам едно прашање велат да се вежба е многу здраво , но кај мене има обратна ракција . Дома вежбам секој ден 2-3 h, после вежбите имам забразано срцебиење и не можам да си го контролирам дишењето. Многу ми се лоши . На почетокот не беше така . Дали тоа се случува од премногу вежбање . Може ли да биде штетно вежвањето и како да го надминам тоа :?: Однапред благодарам

Мислења: 1
Зачленет: 19 Апр 2017, 18:38
Мислење: 19 Апр 2017, 19:03
Zdravo, imam 53 godini i ekstarsistuli veke 13 god . Do pred 3 godini 3-4 mes gi imav i potoa 3-4 mes isceznuvaa (ne znam kako ) . Veke 3 god gi imam bez pauzi (osven vo tekot na denot koga ke pronajdam nekoja polozba voglavno lezecka ) . Imam gasovi i poveketo lekari smetaat deka toa ja podignuva dijafragmata i pravi pritisok . Imam napraveno heliko bakteri test, tiroidna , RTG na zeludnik , test za srce na opteretuvanje ....i to se po mnogu pati za vreme na ovie godini . Pred nekoj den bev povtoro na kardiolog i naodot e Exokardiogravskiot pregled e vo granica na normala.
Ona sto sakam da prasam e sto znaci i kolku e seriozno :
1.Lesno zadebeleni mitralni zalistoci so normalno otvaranje na mitralnata valvula . Postoi nesignifkantna mitralna regrutacija. Mitralniot anuls e so normalna dimenzija
2.Pulmonalnata valvula e so normalna morfologija i otvaranje. Se vizuelizira nesignifkantna pumonalna regrutacija.
3.Horizontalna depresija na ST segmentot od 0,5 mm vo levite prekordijalni odvodi. Postojat cesti ventrikularni ekstrasistoli (trigeminija) .
Napomenuvam deka elektrodite za vreme na pregledot i stres testot cesto pagaa. Preporacano mi e sportuvanje (brzo odenje ..itn ) bidejki pod napor ekstrasisulite se gubea .


Врати се на Здравје на срцето и крвните садови

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин