Аритмија

совети и искуства за најчестите болести во современтот општество, миокарден инфаркт, срцеви маани и др.

Мислења: 10
Зачленет: 16 Апр 2013, 22:09
Мислење: 16 Апр 2013, 23:01
Почитувани ве молам за мал совет!

Имав 15 години кога на стстематски преглед ми напишаа дијагноза Aritmia coris, отидов на ЕКГ и кога д-р кардиолог ја погледна снимката и дијагнозата се смееше зошто немало смисла да се пушта дете во пубертет на ваков преглед, рече нормално било да има отскокнување на срцето, организмот бил во период на развој и се ќе се вратело на нормала после пубертетот. На 18 и на 19 години, повторно на систематски ,кај истата докторка добивам иста дијагноза. Вториот пат не отидов да проверам, зошто мислев дека е пак некој апсурд, ама третиот веќе се испашив. Ја посетив мојата матична, ме прегледа и рече според тоа таа што го слушала било се во ред (додека ме слушаше со стетоскопот и мереше пулс, јас претходно малку се заморив додека се соблекував набрзина) и рече неправилностите се слушале на заморено срце, а моето правилно работело. Отидов направив повторно ЕКГ и не добив одговор од кардиологот како е, најверојатно не беше во ред, па ме прати на ЕХО - беше во ред, преглед на тироидна и хормоните - беше во ред ... и од тогаш никогаш повеќе не отидов од страв да не ми најдат нешто, не ги дозавршив прегледите.

Сега имам 20 години, отсекогаш одлично сум се чувствувала и ако некогаш било замор при напор сметам дека била поради недоволна утренираност. Сум слушала дека срцевите заболувања можат да бидат подмолни и скриени се додека еден ден од нигде-никаде се случи нешто. Ме јаде совеста дали навистина моето срце е здраво ....?

Кој е вашиот совет??? Ве молам за одговор!
Кориснички аватар
Мислења: 198
Зачленет: 20 Фев 2013, 18:05
Локација: Тетово
Мислење: 17 Апр 2013, 13:41
Здраво ,
Точно е тоа што ти кажал Кардиологот дека во детска возраст се јавуваат некои видови на аритмии , додека за вториот/третиот пат најдобар знак за работата на твоето срце е ЕКГ записот , без него неможе да се каже многу , затоа што времетраењето и амплитудата на преткоморната и коморната систола и дијастола неможеш да ги одредиш со аускултација а тие се главно показателите на нормален синусен ритам. Според тоа што го кажа , доколку и има нарушување на твојата срцева работа тогаш тоа сугерира на проблем во спроводниот систем на срцето , а точно за тоа пак ке напоменем дека без ЕКГ запис неможе ништо да се каже затоа што се работи за милисекунди (~0.1сек.). Од друга страна , за тоа дека срцевите заболувања се јавуваат подмолно и нагло , тоа е точно затоа што нема појава на симптоми пред да се развие болеста кои ке ти укажат на алармантност во однос превземање мерки за превенција , туку симптомите кои се јавуваат тие се веќе резултат на нарушена срцева работа.
Како и да е , дали твоето срце е вистина здраво или пак има некое заболување неможе никој да ти каже вака , ти препорачувам да направиш стрес-тест за да видиш дали има некое нарушување при напор како и нормално ЕКГ во мирување , се друго во однос на аускултација перкусија ЕХО итн. неможе да ти дадат резултати затоа што во овој случај срцевата хистоархитектоника е уредна , проблемот е во спроводниот систем.
Се најдобро.
Др.Живорад Коцевски

Мислења: 10
Зачленет: 16 Апр 2013, 22:09
Мислење: 17 Апр 2013, 22:03
Ви благодарам!

Мислења: 1
Зачленет: 16 Мај 2014, 00:44
Мислење: 16 Мај 2014, 01:15
Ќе ве замолам докторе да ми дадете совет. Има 26 години. Од пред 6-7 години од стрес за време на моето студирање и јака анксиозна состојба осетив аритмија. Таа аритмија до ден денешен сеуште постои при јака емоција:страв, возбуда, нервоза, радост, поголем физички напор...Исто и тахикардијата ми е присутна многу често. Отидов на уште незнам колку кардиолози и интернисти, во Филип II носев 24 часовен холтер. Сите доктори рекоа дека е се во ред со моите 100 направени ЕКГ и ЕХО, но никогаш не ги доживеав тие прескокнувања за време на прегледот. Ги чувствувам по секунда-две во вратот и тропање во градите :(, со секој ден пагам во се поголем страв од тоа и депресија, терапијата антидепресиви „Циталон“ ја пијам сеуште скоро 4 години. Од ден на ден како го сетувам прескокот така во глава ми влегува дека не е нормална таквата појава и дека не е во ред моето срце, само што не може тоа блокче да се појави баш за време на ЕКГ и ЕХО. Прегледав и тироидна жлезда и таа е во ред. Кажете ми ВЕ МОЛАМ длабоко докторе, дали сум во опасност со ова што ми се случува и дали да одам сега и во Систина на преглед оти уште таму не отидов ;) А еден приватен кардиолог во Штип ми рече дека имам пролапс на срце, кој го имале 5 посто од луѓето најчесто кошаркари :) , но и тој кажа дека е во ред. Каде да се обратам сега? Дали има начин, некое апче, некој апарат постои ли да ги излечам аритмите. Инаку ги чувствувам неколку пати во денот или во неделата. Сватете ме најсериозно како што јас вам ви се обраќам и ве замолувам за совет!!! (зато што дома или општите лекари ми викаат абе тоа е тахикардија, абре луѓе тахикардија знам дека е забрзана работа на срце но правилна, јас чувствувам и нешто друго) :( :( :( :( :(

Мислења: 155
Зачленет: 06 Сеп 2011, 16:13
Мислење: 17 Мај 2014, 16:48
Мила 26 напишал:Ќе ве замолам докторе да ми дадете совет. Има 26 години. Од пред 6-7 години од стрес за време на моето студирање и јака анксиозна состојба осетив аритмија. Таа аритмија до ден денешен сеуште постои при јака емоција:страв, возбуда, нервоза, радост, поголем физички напор...Исто и тахикардијата ми е присутна многу често. Отидов на уште незнам колку кардиолози и интернисти, во Филип II носев 24 часовен холтер. Сите доктори рекоа дека е се во ред со моите 100 направени ЕКГ и ЕХО, но никогаш не ги доживеав тие прескокнувања за време на прегледот. Ги чувствувам по секунда-две во вратот и тропање во градите :(, со секој ден пагам во се поголем страв од тоа и депресија, терапијата антидепресиви „Циталон“ ја пијам сеуште скоро 4 години. Од ден на ден како го сетувам прескокот така во глава ми влегува дека не е нормална таквата појава и дека не е во ред моето срце, само што не може тоа блокче да се појави баш за време на ЕКГ и ЕХО. Прегледав и тироидна жлезда и таа е во ред. Кажете ми ВЕ МОЛАМ длабоко докторе, дали сум во опасност со ова што ми се случува и дали да одам сега и во Систина на преглед оти уште таму не отидов ;) А еден приватен кардиолог во Штип ми рече дека имам пролапс на срце, кој го имале 5 посто од луѓето најчесто кошаркари :) , но и тој кажа дека е во ред. Каде да се обратам сега? Дали има начин, некое апче, некој апарат постои ли да ги излечам аритмите. Инаку ги чувствувам неколку пати во денот или во неделата. Сватете ме најсериозно како што јас вам ви се обраќам и ве замолувам за совет!!! (зато што дома или општите лекари ми викаат абе тоа е тахикардија, абре луѓе тахикардија знам дека е забрзана работа на срце но правилна, јас чувствувам и нешто друго) :( :( :( :( :(

Мила значи, штом сите тестови и испитувања не утврдиле проблем со работата на срцето значи не постои. Јас ја разбирам твојата загриженост, но мораш пред се себе си да се увериш дека е се во ред и да престанеш да мислиш на тоа бидејќи проблемот не е во срцето туку во психологијата и стресот со кој секојдневно се соочуваш. Палпитациите кои ги чувствуваш речиси сигурно ќе исчезнат ако започнеш да применуваш методи на опуштање, шетање забава одмор, бидејќи самиот страв кој го чувствуваш и загриженоста за твоето здравје во истиот момент ја провоцира работата на срцето.

Мислења: 4
Зачленет: 26 Јун 2014, 16:41
Мислење: 26 Јун 2014, 17:03
zdravo nova sum na sajtot i imam 26godini ,,,na 24 godini napravena mi e elektrofizioloska studija so ablacija 95%uspesno,,imav superventikularna taxihardija,,,,,,od od toj den custvuvam nesto neobicno kaj srceto kako nesto da se zamatuva tamo i naednas me zignuva po eden pat silno otcukava srceto pa se spuska pak na dole,,i toa nesto nema prekinato eve veke 2 godini,,kako da doaga do gore do vratot me zignuva srceto se custvuvam togas malko neobicno isplaseno i pak se spuska nazad,,kako da saka za zacuka pak silno ritamot ama nesto ne mu dava i se vraka nazad,,pravev dosega nekoi ispituvanja i eden privaten doktor mi najde nesto poaktivno kaj srceto MVNR toa bese snimkata na exoto,,i mi dade da pijam atenolol tableti gi pijam veke 3 meseci i osekam taka ednas vo nedelata obavezno sto mislite vie ke se smirat tie cudni napadi ili,,mi treba i vase mislenjee :| pozdrav

Мислења: 1
Зачленет: 07 Фев 2018, 17:39
Мислење: 07 Фев 2018, 18:21
Здраво на сите. Нов суѓ ма форумов со на некој веќе добро познати проблеми. Веќе неколку години имам проблем со аритмија, чести прескоци и често забрзан пулс кој пулс доколку ми биде над 90 удари се чуствивам нелагодно. Имам направено повеќе прегледо, ЕКГ, ЕХО, ХОЛТЕР, СТРЕС ТЕСТ, крвна слика на секои 6 месеци. Ехо имам направено три пати при што ми беа кажани исти мислења: димензии на срце нормални. Стрес тестот од потребните 13 минути издржав 11 но поради општ замор(да напоменам дека не сум физички активен) при што немав никави прескоци но имаше забелешка на тоа што по тестот срцето работеше забрзано и не се враќало во нормала за потребниот период по што ми беше направено екг каде што не се утврди никаков проблем. По ова ми беше поставен холтер на кој за 24 часа ми беа регистирани 42 прескоци. По ова ми беше препошан б комплекс . Бидејќи ми продолжоја проблемите повторно бев на кардиолог по што по ехо ми препиша пропранолол едно на сабајле и половинка навечер како и асентра(која не ја примав) за смирување. По примањето на оваа терапија долго време немав никави проблеми и се до пред некој месец се осеќав одлично. Сега повторно имам проблеми само сега со пецкање и стегање до градната коска. Да напоменам дека нервозата и стресот ми се десна рака. Често пијам дијазепам што ме смируваше но мислам дека сега не ми дејствува. Секој неправилен удар ми се чини дека ќе добијам инфаркт. И на крај да кажам дека години имам големи проблеми со желудникот посебно со киселини кои често ми излдгуваат низ нос и надуеност. Незнам колку темава е за овдека но се надевам дека ќе добијам некаков одговор. Благодарам
Претходно


Врати се на Здравје на срцето и крвните садови

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин