Обрежување - цирукумцизија

водечки здравствени ризици, урологија и теми кои најчесто ги избегнувате

Мислења: 2
Зачленет: 18 Фев 2012, 17:43
Мислење: 18 Фев 2012, 17:52
zdravo, me interesira kade mozam da napravam cirkumcizija i da mi preporacate doktor koj ima iskustvo vo ovaa oblast i molam za kontakt.pozz

Мислења: 1
Зачленет: 19 Фев 2012, 13:38
Мислење: 19 Фев 2012, 13:41
vo sekoja hirurska ustanova moze da se napravi.toa e rabota na opst hirurg

Мислења: 1
Зачленет: 20 Фев 2012, 15:17
Мислење: 20 Фев 2012, 15:26
не...сунет може да направи само уролог хирург. на мене ми направија сунет во една приватна болница..се изведува под општа анестезија и истиот ден те пуштаат дома...после операцијата нема никаква болка, освен осетливиот гланс кој нели сега е откриен и затоа е поосетлив..раната ќе ја сошијат со растворливи конци, а целосно зараснува после 15 дена, но местото во близината на раната може да има мали отоци и до 3 месеци после операцијата..ама со тек на време кожата се израмнува...сексуална апстиненција е минимум 3 недели, а после тоа по лична процена:)
hope this helps

Мислења: 2
Зачленет: 18 Фев 2012, 17:43
Мислење: 01 Мар 2012, 15:12
aleksandar ako moze ostavi mi kontakt od privatnata bolnica fala na odgovorot pozz

Мислења: 2
Зачленет: 05 Мар 2012, 00:43
Мислење: 05 Мар 2012, 00:44
alekstr напишал:не...сунет може да направи само уролог хирург. на мене ми направија сунет во една приватна болница..се изведува под општа анестезија и истиот ден те пуштаат дома...после операцијата нема никаква болка, освен осетливиот гланс кој нели сега е откриен и затоа е поосетлив..раната ќе ја сошијат со растворливи конци, а целосно зараснува после 15 дена, но местото во близината на раната може да има мали отоци и до 3 месеци после операцијата..ама со тек на време кожата се израмнува...сексуална апстиненција е минимум 3 недели, а после тоа по лична процена:)
hope this helps


Може да пишеш цена и која е клиниката?

Мислења: 1
Зачленет: 09 Мај 2013, 22:02
Мислење: 09 Мај 2013, 22:15
имам проблем со мастурбација а подоцна веројатно ќе имам и со секс.проблемот е што пенисот не ми излегува од кожичката,посебно кога е во ерекција(дигнат).незнам кај кој лекар да идам и дали треба обрежување или сл.помош?!?!?!

Мислења: 1
Зачленет: 22 Мај 2013, 01:13
Мислење: 22 Мај 2013, 01:20
Здраво до сите ме интересира од поискусните доктори а и оние кои веќе се обрежани во врска со заздравувањето и временскиот период.Можеби ќе звучам грубо но сакам да прашам, околу раната насобрана е белузлава течност како гел, според читањето на интернет испаѓа дека е лимфна течност.на долниот дел од пенисот осеќам мала болка како печење а изгледа како да е расечен. Дали е тоа од раната која заздравува/нормален дел од периодот на оздравување после обрежувањето? Колку време треба да помини за потполно оздравување? Од лекарства користам чај од камилица за миење, 3 % хидроген пред да се мијам за чистење на раната и кантурово масло. Претходно прскав и бивацин спреј.
Кориснички аватар
Мислења: 56
Зачленет: 24 Авг 2011, 23:48
Мислење: 17 Сеп 2013, 19:58
На сајтот на оваа тема има одличен стручен текст од д-р Стојан Батанџиовски и еден навистина добро конципиран и интересен текст од проф. Миќуновиќ

За потребата од обрежување и начинот на изведување:
Зборот циркумцизија доаѓа од латинските зборови: circum = околу и caedare= сече. Ова е најчесто изведувана хируршка интервенција во светот првенствено од религиозни, а потоа од медицински причини. Целта на циркумцизијата е да се отстрани доволно кожа од препуциумот, за да се осигура дека ниту еден дел од глансот на пенисот не е покриен со кожа кога пенисот е во флакцидна состојба.
...http://doktori.mk/element/view/4ee7d8b93bd97/cirkumcizija-obrezuvanje-indikacii-metodi-tehniki

Вториот текст пак беше тој кој всушност ме заинтересира за темава и поттикна да се вклучам во разговоров на форумов
Во него пишува: Истражувачите откриле дека од обрежувањето нема некоја медицинска корист, освен да речеме поретки инфекции на уринарниот тракт во млада возраст и превенција на и онака реткиот рак на пенисот. http://doktori.mk/element/view/4e63e9ab5f1ee/kolku-mora-da-bide-golem-za-da-e-golem-obrezuvanje

Мислења: 2
Зачленет: 14 Фев 2014, 14:18
Мислење: 14 Фев 2014, 14:24
ne mi izleguva glavata na penisto e sega ne sakam da se obrezam skroz samo malku kolku da izliz glavceto e sega anestezija kako klavat inekcii ili so kislorod mozi

Мислења: 2
Зачленет: 14 Фев 2014, 14:18
Мислење: 14 Фев 2014, 14:27
treba kaj urolog ili kaj drug doktor ako ne ti izleguva glavceto na penisot imam malku kozicka od pojke treba da se podseci samo mi e strrav da odam na kakov doktor treba da odam i kolku vreme treba za da zarasti secenoto
Next


Врати се на Машко здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 2 гости