Проблем со пенисот

водечки здравствени ризици, урологија и теми кои најчесто ги избегнувате

Мислења: 3
Зачленет: 23 Јан 2012, 00:01
Мислење: 23 Јан 2012, 00:08
Pocituvan,
Bi sakal da se nadovrzam na temava. Imeno mi bese pred mnogu godini operirana ednata strana nad testisite bidejki membranata mi bese popustena i desniot testis mi se vovlece vnatre vo teloto pri sto doktorite odlucija deka mora da se operira. od togas se pominati poveke godini, i sto e najstrasno pocna da me boli delot kade sto sum operiran i osekam kako da ima zaplet, klopce nekoe na dopir vo blizina na ranata, mozno li e membranata pak da popustila i pak da se soocam so operacija na toj del?
Isto taka vo poslednite nekolku meseci pri ejakulacija mi se slucuva istoto i so drugiot testis koj mi se povlekuva nagore dodeka trae ejakulacijata i osekam nekoja tapa bolka vo toj predel. Se plasam da ne mi se vovlece i drugiot testis i bi sakal da prasam dali ima sansi da ne sum ploden bidejki veke edniot testis ne e vo funkcija. Ke napomenam deka vodam sportski zivot i krevam tezini.

Мислења: 14
Зачленет: 21 Јан 2012, 23:16
Локација: Skopje
Мислење: 07 Фев 2012, 13:44
Definitivno treba da ve vidi hirurg povtorno. Tegobite na operiranata strana mozat da se dolzat na pojava na kila, ili popustanje na koregiranata anomalija (sirok preponski kanal niz koj obicno se dvizat testisite po ragjanjeto i koj vo toj preriod treba da zatvori. Simptomite na sprotivnata strana ukazuvaat na slabost i na toj preponski kanal, a krevanjeto tezini samo moze da go vlosi problemot. Ne e iskluceno da vi treba zafat i na taa strana. Dali ste sterilen, moze da se proveri so ednostaven test-spermogram. Pozdrav.
Dr. Ненад Златановиќ м-р.сци

Мислења: 1
Зачленет: 01 Јул 2012, 17:35
Мислење: 01 Јул 2012, 17:38
zdravo bi ve zamolil nekoj da mi kazi od sto mozi spermata zolta da e ve zamoluvam sto e mozno pobrzo da mi dadete odgovor

Мислења: 2
Зачленет: 10 Јул 2012, 09:16
Мислење: 10 Јул 2012, 09:32
Здраво на сите !!! ова со ке ви го кажам малку ќе е и смешно!Имам 17 години . можи на 3-4 дена самиот пенис на сон ми исфрла сперма..кој знае нека ми помогни :(

Мислења: 123
Зачленет: 09 Сеп 2011, 12:59
Мислење: 11 Јул 2012, 10:25
анонимен12 напишал:Здраво на сите !!! ова со ке ви го кажам малку ќе е и смешно!Имам 17 години . можи на 3-4 дена самиот пенис на сон ми исфрла сперма..кој знае нека ми помогни :(


Ова и не е некаков проблем. Исфрлањето сперма за време на сон е честа појава кај тинејџерите и адолесцентите (значи во периодот на пубертет) и не треба да предизвикува некоја посебна грижа. Тоа е така поради ерекцијата која настанува при спиењето, а се смета дека е поттикнато и од сексуалните желби кои се потиснуваат во потсвеста, се манифестираат како сон при што се активира нервниот систем кој ги контролира нагоните.
Секогаш постои можност за целосно информирање околу сексуалното созревање и однесување од страна на стручни медицински лица (пред се психолози и психијатри), така што и таа опција е отворена доколку сметаш дека е потребно такво нешто.

Поздрав,
Филип
Филип Конески,
Д-р по стоматологија

Мислења: 2
Зачленет: 10 Јул 2012, 09:16
Мислење: 16 Јул 2012, 07:57
До колку години би траело ова ??

Мислења: 1
Зачленет: 24 Сеп 2012, 11:52
Мислење: 25 Сеп 2012, 12:51
Go sredi problemot?

Мислења: 1
Зачленет: 22 Сеп 2012, 07:33
Мислење: 27 Сеп 2012, 09:39
Здраво...Јас имам 14 години и напред кожинката од пенисот ми е црвена исто така и главата..Се надевам дека не е страшно???

Мислења: 1
Зачленет: 09 Дек 2012, 01:58
Мислење: 09 Дек 2012, 02:03
zdravo.dali moze nekoj da mi pomogne i da mi kaze sto da praam zasto mislam deka iam kandida na penisot posto simtomite bea tie peckanje perutanje jadez no i posle 3 nedeli so kanesten ne pominuvaat simtomite delumno da megutoa seuste se prisutni.Dali ima nekoi tabletki za toa za pobrzo da se resam od ovoj problem.pls za odg

Мислења: 1
Зачленет: 11 Дек 2012, 15:01
Мислење: 11 Дек 2012, 15:07
Здраво. Имам 25 години а големината на мојот пенис е едвај 4см. кога не е во ерекција, а секаде пишува дека треба да биде од (6.5см. до 9см). Па затоа сакав да прашам од што е тоа така дали е проблем и треба ли да се јавам на лекар.
Однапред Ви благодарам за одговорот.
ПОЗДРАВ
Next


Врати се на Машко здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин