Инфекции и воспаленија

водечки здравствени ризици, урологија и теми кои најчесто ги избегнувате

Мислења: 96
Зачленет: 19 Јан 2012, 00:11
Мислење: 18 Апр 2015, 21:52
Sakam da prasam za mthfr heterozigot dali moze da bide pricina za blighted ovum i biohemiska bremenost bi bilo ubavo da se otvore tema za trombofilija

Мислења: 5
Зачленет: 02 Ное 2015, 15:02
Мислење: 02 Ное 2015, 15:24
Здраво

Имам 20 години и имам проблем со пенисот. На левата страна под главата на пенисот имам мали ситни бели точки за кој неможам да кажам дека се израстоци бидејки се малечки. Исто тоа го забележувам и на лакот на главичката на пенисот на левата страна. понекогаш чуствувам слаба болка и чешање . Имам и како мали пукнатини на главичката на песниот. Немам никакви проблеми за време на секс се ми е нормално.

Сакам да ве прашам дали дали станува збор за некаков тип на инфекција предизвикана од бактерија (пр. Кламидиjа) која можам да ја третирам сам со помош на масти или да се јавам на уролог. Се плашам да не е нешто повеке од обична бактериска инфекција.....

Ве молам колку што е побрзо вратете ми

Со почит

Мислења: 1
Зачленет: 29 Ное 2015, 20:57
Мислење: 29 Ное 2015, 21:37
Здраво имам едно прашање. Имам 29 години и имам една нејасна ситуација. Еве веќе 2 недели имам проблем со половиот огран, поточно имам некакво чуство на потреба како цело време да ми иде за мокрење, како некоја иритација како цело време во пенисот како да имам мочка, неубаво и необично чуство што незнам ни јас баш како да го објаснам. Значи да појаснам, кога мокрам немам никакви други проблеми на пример печење, болка, Сее ок, после мокрењето нормално се чуствувам сосема испразнето, но тоа чуство во пенисот никако да исчезне. други проблеми немам како на пример ноќно мокрење не-контрола, ноќе не се будам да мокрам додека спијам и по 8 саати. Ова ми се случува само преку денот.
Пред 3 дена се решив да појдам на доктор Уролог. Ја објаснав целата ситуација човекот рече нешто во врска со Уретра, и рече треба да земе брис од уретра. После 3 дена чекање ги зедов резултатите во кои пишување дека се е во ред не се најдени никакви бактерии и дека е нормално све. Бев кај докторот виде и тој и рече во ред е чим нема никакви бактерии не треба никакви антибиотици. Прашањето ми е да ми дадете некој шѕо може да биде, и планирам деновиве да одам пак кај истиот доктор и да ми каже што понатаму пошто тој ден ко бев само со резултатите ги виде резултатот и замина. Брзаше имаше многу работа чекаа пациенти (закажани во мој термин). Но проблемот сеупте го имам, и страшно ме нервира се чуствувам непријатно.. Ќе ве молам за некој совет! Ви благодарам!

Site Admin
Мислења: 34
Зачленет: 19 Јул 2011, 23:58
Мислење: 01 Дек 2015, 15:55
btaleski напишал:Здраво имам едно прашање. Имам 29 години и имам една нејасна ситуација. Еве веќе 2 недели имам проблем со половиот огран, поточно имам некакво чуство на потреба како цело време да ми иде за мокрење, како некоја иритација како цело време во пенисот како да имам мочка, неубаво и необично чуство што незнам ни јас баш како да го објаснам. Значи да појаснам, кога мокрам немам никакви други проблеми на пример печење, болка, Сее ок, после мокрењето нормално се чуствувам сосема испразнето, но тоа чуство во пенисот никако да исчезне. други проблеми немам како на пример ноќно мокрење не-контрола, ноќе не се будам да мокрам додека спијам и по 8 саати. Ова ми се случува само преку денот.
Пред 3 дена се решив да појдам на доктор Уролог. Ја објаснав целата ситуација човекот рече нешто во врска со Уретра, и рече треба да земе брис од уретра. После 3 дена чекање ги зедов резултатите во кои пишување дека се е во ред не се најдени никакви бактерии и дека е нормално све. Бев кај докторот виде и тој и рече во ред е чим нема никакви бактерии не треба никакви антибиотици. Прашањето ми е да ми дадете некој шѕо може да биде, и планирам деновиве да одам пак кај истиот доктор и да ми каже што понатаму пошто тој ден ко бев само со резултатите ги виде резултатот и замина. Брзаше имаше многу работа чекаа пациенти (закажани во мој термин). Но проблемот сеупте го имам, и страшно ме нервира се чуствувам непријатно.. Ќе ве молам за некој совет! Ви благодарам!

Според она што го опишавте се работи за некаква иритација на слузокожата на уретрата, не мора да е причина бактерии може да се и други работи, сметам дека нема потреба да се прави ништо по извесен период симптомите ќе се повлечат сами од себе ...

Мислења: 1
Зачленет: 30 Авг 2017, 19:32
Мислење: 30 Авг 2017, 19:43
Здраво.
Пред неколку недели имав незаштитен сексуален однос, (скоро секогаш со личноста што бев во врска имавме) после сексуалниот однос бев наплажа и мокрев во вода. Следниот ден имав печење околу главата на пенисот воедно и додека мокрев имав ужасна болка. На своја рака почнав да го користам кремот КАНЕСТЕН, неколку дена и имав благо подобрување но од главата на пенисот ми течеше бело-жолта течност (во поголема количина).Се уплашив и отидов кај матичниот доктор. Направив анализа на крвта воедно и на мокрачата, на тестот на мокрачата пишуваше дека има бактерија. Му раскажав на докторот и тој ми препорача да ги пијам апчињата Бактрим 2х2 во текот на денот на 12 сати. Ги пиев 5 дена од каде имав значително подобрение, кога му кажав на докторот ги прекинав но следниот ден повторно се јави ја сличните проблеми од каде ми препорача уште една доза. Ја испив таа доза имав доста подобрени немав печење, и болка при мокрењето но имав мала количина секрет и ми препиша да ги пијам Zinnat 90% е сигурна дека се работи за гонореја.Почнав и тие да ги пијам, но не бев јаден и имав покачена висока температура, треска и вртење но јас помислив дека е од таблетите ... Личноста што имав сексуален контакт направила анализи на мокрачата и пишува дека нема бактерии. Ме интересира што да превземам ? Дали оваа инфекција може да се пренесе без сексуален однос затоа и потенцирав дека мокрев во езеро, и кои лекарства да ги земам?
Однапред фала на одвоеното време.

Мислења: 1
Зачленет: 13 Фев 2018, 15:45
Мислење: 13 Фев 2018, 15:56
zdravo jas imam 19 godini posle nekolku dena od seksualniot odnos so devojka mi mi se vospali penisot mi izlegoa nekakov vid na akni stvarat liga i mirisaat grozno nekoja infekcija li e vospalenie ?

Мислења: 1
Зачленет: 16 Фев 2018, 15:04
Мислење: 16 Фев 2018, 15:10
zaneti напишал:Здраво,
Јас сум нов тука, но маката ме донесе и ве молам да ми помогнете.

Веќе неколку дена имам ненормални чешања на главата на пенисот и некаков бел слез на самата глава. Се' започна после сексуалниот однос со мојата девојка со која одам цела година, и ми се појавија црвени точки на целата глава. Сега веќе почна да се познава и црвенило и пецкање на моменти.
Ве молам да ми помогнете и да ми објасните што се случува и дали е опасно?

Поздрав, фала однапред.


Imam 17 godini i go imam potpolno istiot problem,sovet od babami beshe da go izmijam so kamilica caj,no ako znaete nesto + dobro bi bilo od korist.
Fala odnapred
Претходно


Врати се на Машко здравје

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин