Сакам да прашам ?

Општа медицина - сите болести, состојби и актуелни теми поврзани со здравјето

Мислења: 7
Зачленет: 18 Дек 2011, 22:03
Мислење: 08 Мар 2012, 16:24
Сакам да прашам каја е причината за висок пролактин? Правев хормонски статус, поради проблеми со долготрајни акни на лицето и сите хормони ми беа во граници на нормала, освен пролактинот, тој беше околу 48. Дали тоа е сериозно и дали постои некаков ризик? И дали тој хормон има всушност и некоја поврзаност со појава на акни? фала однапред

Мислења: 3
Зачленет: 07 Мар 2012, 22:15
Мислење: 08 Мар 2012, 21:32
Би сакала да ми дадете некој совет...Речиси секој ден имам бело прање, а тоа се случува можеби година-две...некогаш е сив или жолт, немам јадеж, малку киселест мирис, а некогаш исцедокот е кремаст или пак на мали парчиња Се си мислев дека не е ништо страшно, но веќе се сомневам. Не сум менувала многу партнери, а и многу внимавам на хигиената. Користам течни сапуни на природна база за интимна нега, сум се миела и со сода бикарбона. Планирам да одам на гинеколог во скоро време.

Мислења: 1
Зачленет: 11 Мар 2012, 02:43
Мислење: 11 Мар 2012, 02:53
bi sakal da prasham neznam dali e problem ali mene mi e problem .. sakam da se zdrebelam .. mi vikaat jadi redovno .. jadam premnogu redovno ali nema nikakov effekt .. e sea problemot e sto .. jas jadam pregolemi kolicini .. da izedam 1 kg .. sto i da e . . .posle nekoe vreme da kazeme 10 min pak mi se jade .. dadete mi sovet ve molam ne svakajte go ova kako na sala.vi blagodaram odnapred

Мислења: 1
Зачленет: 15 Мар 2012, 19:29
Мислење: 15 Мар 2012, 19:34
sakam da prasam od sto nastanuva povlekuvanjeto na nepcata okolu zabite?Gingivitis i kako se lekuva i dali moze da se izleci celosno?

Мислења: 2
Зачленет: 06 Јан 2012, 19:14
Мислење: 16 Мар 2012, 08:49
Zdravo,

Neodamna na sportski natprevar go povrediv muskulot.Znaci so kolenoto dobiv udar vo nadkolenicata (thight) .Ne znam kako da vi ja opisam povredata(neznam dali e nabien muskul ili sl.) no imam mal otok i mnogu bolka pri kontrakcija na muskulot.Ve molam pomognete , kakov tretman treba da se primeni...

Мислења: 5
Зачленет: 14 Мар 2012, 17:06
Мислење: 16 Мар 2012, 10:08
Ladni oblogi 2 x na den po 5 min za da spadne otokot,odmor,masaza nad i pod otokot,Fastum gel 200 den go ima vo sekoja apteka,ako bolkata e nepodnosliva Ketonal gel,Fizikalna procedura vo fizikalnite kabineti dokolku se somnevas na polosa sostojba POz

Мислења: 2
Зачленет: 19 Мар 2012, 10:38
Мислење: 19 Мар 2012, 10:43
Zdravo Moeto dete bese uspesno operirano od Encephalocele pred pet godini ,dali e mozno istata povtorno da se pojavi ?Blagodaram.

Мислења: 2
Зачленет: 21 Мар 2012, 08:36
Мислење: 21 Мар 2012, 08:50
Здраво,

Пред 5-6 месеци на врв на показалецот на десната рака ми се појави едно мало топче под кожата кое на допир болеше. Го занемарив но често го приметував затоа што користам екрани на допир (телефон, таблет). Првин мислев дека нешто ми има влезено под кожата и ке излезе, потоа мислев дека ми се појавило од премногу користење на екраниве, но ете уште си стои и мислам дека се шири минимално. На допир е стврднато и има потемна боја, и боли кратко и отсечно на секој допир.

Не е многу квалитетна фотографијата но се надевам може да се примети.
Слика

Ве молам доколку некој знае што може да биде да ме советува за некој лек, бидејќи се некако немам време да отидам на лекар.

Благодарам.

Мислења: 2
Зачленет: 19 Мар 2012, 10:38
Мислење: 23 Мар 2012, 09:03
krin напишал:Zdravo Moeto dete bese uspesno operirano od Encephalocele pred pet godini ,dali e mozno istata povtorno da se pojavi ?Blagodaram.

Мислења: 1
Зачленет: 29 Мар 2012, 10:24
Мислење: 29 Мар 2012, 10:31
Pocituvani.Veke 10 dena sum pod terapija na Sintrom (acenocoumarol) od 4 mg.A do pred 4 dena primav i inekcii Fraxiparine od 0,4 mg.Menstrualniot ciklus mi kasni.Postoi li moznost tabletive da imaat vlijanie na toa ili se raboti mozebi za bremenost.mada napraviv 2 testa za bremenost i dvata se negativni.Mozete li barem da mi dadete vase mislenje.Se nadevam na pozitiven odgovor,.Pozdrav
ПретходноNext


Врати се на Здравје А-Ш

Кој е онлајн

Корисници на овој форум: Нерегистрирани корисници и 1 гостин