Чуваркуќа и мед - древен народен рецепт против цисти

Порано постоела поговорка која велела дека човек не е домаќин ако во својот дом нема чуваркуќа. Познавачите на народнара медицина велат дека оваа билка е навистина добра за целокупното здравје, а неговото соединување со медот може да ви помогне против цисти, особено во дојките и женските полови органи.

Потребни состојки

  • 300 г. добро исчистени листови од чуваркуќа

  • 300 г. чист природен мед

Подготовка

Овие состојки се ставаат во една тегла, при што неколку минути добро се мешаат додека состојките не се соединат. Потоа теглата со смесата се остава да отстои седум дена, при што во текот на тие седум дена барем двапати е потребно повторно промешување.

Консумирање

Откако смесата ќе отстои консумирајте ја трипати дневно, наутро, на сред ден и навечер по една лажица. Немојте да ја прескокнувате дозата, користете ја редовно, познавачите велат дека е навистина ефикасна за целото тело, а особено за цистите бидејќи кај многу жени дала одлични резултати. Лесно се подготвува па затоа ви препорачуваме да пробате, состојката немаат нус појави освен ако не сте алергични на мед.

Прочитајте повеќе во рубриката Најздравите рецепти на едно место >>>>>

 

 

www.doktori.mk, 10.04.2014

Последна вест

Најчитани статии - исхрана