Бела пивтија - продолжете ја традицијата, променете го вкусот

Денеска се прославува еден од најголемите христијански празници Богојавление - Водици. По овој повод повеќето од македонските семејства приготвуваат пивтии како традиционално јадење кое се консумира на денешен ден. Ние денес сакаме да ви презентираме рецепт за бела пивтија, сосема е поразлично од она што вие го знаете, но е вкусно, пробајте ...

Потребни состојки:

 • 200 г шунка

 • 100 г грашок

 • 200 мл кисела павлака

 • 3 кисели краставички

 • 2 чешниња бел лук

 • 2 кесички желатин

 • половина лажичка оригано

 • 500 мл јогурт

 • 2 варени јајца

 • 2 барени моркови

 • масло, сол и црн пипер

Подготовка

Ставете на оган 100мл вода, додадете го желатинот и промешајте со лажица. Кога водата и желатинот ќе зовријат, го додаваме јогуртот и мешаме додека смесата не се изедначи. Тенџерето го тргаме од оган. На ситни коцкички ги сецкаме, краставицата, морковите, лукот и грашокот ги зачинуваме со оригано и ги додаваме во претходно приготвената смеса. Потоа ја додаваме и павлаката и варените јајца кои претходно биле исецкани на коцки, мешаме добро се додека смесите потполно не се соедини, на крајот посолуваме и забиберуваме по желба. Смесата ја ставаме да се олади во облик кој ни одговора за сервирање.

 

 

www.doktori.mk, 19.01.2014

Последна вест

Најчитани статии - исхрана