Направете сами - природен рецепт против детски бронхитис

Детскиот бронхитис е честа и многу макотрпна состојба. Денешниот рецепт има за задача не да го излекува, туку да ги ублажи неговите симптоми. Пробајте нема што да загубите ...

Потребни состојки:

  • 1 л вода

  • 1 голема лажица мед

  • 32 свежи ловорови листови

  • 100 грама свеж лимон

Подготовка:

Сите состојки ставете ги заедно во еден сад, така што лимонот добро ќе го измиете и ќе го исечете ситно, заедно со кората. Смесата ќе ја оставите да врие се додека не остане околу половина литар течност.  Откако ќе се тргне од оган, процедете и ставете во тегла. Давајте на детето секое утро и вечер по една лажичка. Смесата не се препорачува за деца под 1 година.

 

 

www.doktori.mk, 24.10.2013

Последна вест

Најчитани статии - медицина