Направете сами - Рецепт за освежување на крвната слика

Последниот пат кога отидовте на преглед, резултатите од крвните анализи покажале дека вашето здравје не е на завидно ниво. Едноставно имунитетот паднат, маснотиите зголемени, железото и хемоглобинот под задоволителното ниво. Што да правите? Од каде да започнете? Еве еден едноставен рецепт како да направите "рефреш" на вашата крв...

Потребни состојки:

 • 1 кг - Цвекло

 • 1 кг - Морков

 • 1 кг - Јаболка

 • 4  - Лимони

 • 250 г - Мед

Подготовка:

 1. Најпрво изрендајте ги сите состојки во еден сад

 2. Додадете го исцедениот сок од 4-те лимони и промешајте

 3. Оставете ја смесата да отстои 24 часа

 4. По 24 часа, истискајте ја смесата и процедете ја преку стерилна газа

 5. Додадете го медот и мешајте додека смесата се соедини

 6. Течноста што ќе ја добиете (околу 2л.) ставете ја во стаклено шише и чувајте ја во ладилник

 7. Секое утро пијте по една чаша за ракија на празен желудник

 

www.doktori.mk, 14.10.2014

Последна вест

Најчитани статии - исхрана