Коприва - чудесен лек за пролетно "чистење" на организмот

доктор по стоматологија

"Гром во коприви не удира"

Понекогаш во потребата за решавање на нашите здравствени проблеми забораваме на тоа дека природата ни дала се што е потребно за здравјето и дека на дофат на дланка ни се природни и бесплатни лекови. Билката коприва спаѓа во групата најкорисни лековити билки. Кога луѓето би сфатиле колку е корисна и лековита сигурно би саделе само коприви. Сите нејзини делови – стеблото, листот, коренот и цветот имаат лековити својства.

 

Копривата е најдобра билка за чистење и подобрување на крвната слика. Позитивно делува и на панкреасот, а помага и при снижување на шеќерот во крвта. Лекува воспаленија на уринарните патишта, ја прочистува крвта и ја стимулира работата на цревата. Делува позитивно на кожата и го чисти лицето од акни. Ја дезинфицира усната шуплина и лекува инфекции во устата и гингивата. Затоа се препорачува како дел од пролетното чистење на организмот.

Чајот од коприви се користи при лекување на болести на црниот дроб и жолчката, при пореметување на сонот, кај карцином на слезината, при грчеви во стомакот, чиреви, болести на белите дробови. Благотворен е и кај вирусни и бактериски инфекции. Исто така чајот од коприви е и диуретик.

 

Доколку имате помало ниво на железо во крвта, и се чувствувате уморни и бескорисни, Ви треба коприва!

Содржи многу железо и се користи кај состојба на анемија, за да го зголеми бројот на еритроцитите во крвта. После одредено време конзумирање на коприви или нивниот чај ќе се чувствувате полни со енергија и здравје. Освен железо, содржи и калциум, калиум, фосфор, витамин Ц, провитамин А, хлорофил, флавоноиди, тритерпен и стерол.

Копривата се користи во народната медицина и во козметиката.

Останати статии од авторот >>>

-авторски текст, не смее да се користи за комерцијални цели и/или ремитување-

www.doktori.mk, 23.03.2014

Последна вест

Најчитани статии - фармација